لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

برزيل با پشت سر گذاشتن بريتانيا ششمين اقتصاد جهان شد


برزيل با پشت سر گذاشتن بريتانيا ششمين اقتصاد جهان شد
برزيل با پشت سر گذاشتن بريتانيا ششمين اقتصاد جهان شد

يک گروه تحقيقاتی می گويد برزيل با پشت سر گذاشتن بريتانيا، جايگاه ششمين اقتصاد بزرگ دنيا را به خود اختصاص داده است.

به گزارش اين مرکز مستقر در لندن که در زمينه اقتصاد و تجارت پژوهش می کند، بريتانيا از اين کشور آمريکای جنوبی در سال ٢۰۱۱ عقب افتاده و به احتمال زياد برزيل با رشد اقتصادی سريعتر مانند روسيه و هند، اين فاصله را بيشتر هم خواهد کرد.

بريتانيا بعد از يک رکود اقتصادی شديد و سقوط بانکداری، به رتبه ۷ تنّزل پيدا کرده و پشت سر اقتصاد بزرگتر و در حال رشد سريع برزيل، قرار گرفته است.

اقتصاد اين کشور آمريکای جنوبی در سال ٢۰۱۱ با نرخ ۳ درصد رشد، توسعه يافت و برای سال ٢۰۱٢ پيش بينی رشدی ۵ درصدی دارد.

«آرماندو کاستِلار» اقتصاددان، می گويد: اين رتبه بندی جديد بی اهميت است، ولی می تواند اعتماد به نفس برزيل را افزايش دهد. اين رتبه بيشتر مربوط به آمار است تا اقتصاد. و البته که اقتصاد مهمتر است. با اينحال تأثير روانی اين رتبه بندی مهم است و به جذب سرمايه گذاری نيز کمک خواهد کرد.

برزيل از مجموعه کشورهای به اصطلاح بريک است که شامل روسيه، هند و چين می شود و به دليل صادرات کالاهای توليدی، سنگ آهن و محصولات کشاورزی به خاوردور، اقتصادی موفق دارد.

«گيدو مانتِگا» وزير دارايی برزيل، می گويد: ما برنامه های بسيار بزرگتری داريم، می خواهيم تا سال ٢۰۱۵ به پنجمين اقتصاد بزرگ دنيا بدل شويم و از فرانسه پيشی بگيريم.

رشد برزيل نسبتا سريع بوده و در سال ٢۰۱۰ جايگاه هفتم را از ايتاليا گرفت. در حال حاضر ايالات متحده، چين، ژاپن و آلمان، چهار اقتصاد بزرگ جهان هستند. ولی برخی اقتصاددانان می گويند، بدليل درگير بودن اروپا با مهار موج بحران بدهی ها، احتمالا روسيه و هند می توانند در ده سال آينده از آلمان و فرانسه پيشی بگيرند.

XS
SM
MD
LG