لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

دیلما روسف پیروز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل شد


دیلما روسف پس از خبر پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه در برازیلیا
دیلما روسف پس از خبر پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه در برازیلیا

دیلما روسف رئیس جمهوری چپ‌گرای کنونی برزیل، با اختلافی اندک از رقیب خود آراء بیشتری کسب کرد و در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شد.

او در رقابت با آئسیو نوس، از جناح راست میانه، بیش از ۵۱ درصد آرا را بدست آورده است.

انتخابات روز یکشنبه در واقع نوعی همه‌پرسی در مورد حکومت ۱۲ ساله حزب کارگران در برزیل به شمار می آمد که ضمن گسترش برنامه‌های تأمین اجتماعی، میلیون‌ها نفر را از فقر نجات داده و به ردیف طبقه متوسط ارتقا داده است.

تحلیلگران بر این باور هستند که حامیان عمده خانم روسف، طبقه کارگر برزیل هستند و دلیل آن هم برنامه‌های رفاهی است که به ابتکار عمل لوئیز ایناسیو لولا‌دا‌سیلوا، پدرخوانده سیاسی خانم روسف آغاز شد و در دوره او ادامه یافت.

با این حال چهار سال آخر دولت دیلما روسف، با پائین بودن رشد اقتصادی و رکود همراه بوده است. او همچنین با تظاهرات ضد فساد نیز روبرو بوده و برای برگزاری جام جهانی فوتبال نیز مورد انتقاد قرار گرفته بود.

دیلما روسف، در دور اول انتخابات ریاست جمهوری که روز ۱۳ مهر ماه برگزار شد، بیش از رقبای خود رای آورد، اما نتوانست اکثریت آرای لازم برای پیروزی را کسب کند. وی حدود ۴۲ درصد آرای مأخوذه را از آن خود کرده بود.

سناتور آئسیو نوس از حزب سوسیال دموکرات، که حامی بخش خصوصی است، ۳۴ درصد کل آرا را بدست آورد. وی که از حمایت گسترده نخبگان ثروتمند برزیل برخوردار است، قول داد بود به برنامه‌های اجتماعی حزب کارگر شتاب دهد و در عین حال از هزینه‌های دولت بکاهد.

بیش از ۱۴۰ میلیون نفر از مردم برزیل، واجد شرایط رأی دادن در انتخابات روز یکشنبه بودند.

XS
SM
MD
LG