لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

دیلما روسف به احتمال زیاد در انتخابات برزیل پیروز می شود


دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل
دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل

بر اساس نظرسنجی های روز پنجشنبه در برزیل، دیلما روسف، رئیس جمهوری این کشور در انتخابات ریاست جمهوری، که روز یکشنبه برگزار می شود، پیروز خواهد شد و بار دیگر رهبری این کشور را برعهده خواهد گرفت. نظر سنجی ها احتمال می دهند که خانم روسف در دور دوم انتخابات به پیروزی برسد.

این نظر سنجی ها نشان می دهند که احتمال انتخاب مارینا سیلوا، رقیب محیط زیستی او، همچنان کمتر می شود. فاصله او در حال حاضر با نامزد سانتریست، اسیو نه وس، تنها ۳ دهم درصد است

در صورتی که هیچ یک از نامزدها در دور اول به اکثریت لازم دست نیابند دور دوم انتخابات میان دو نفر اول برگزار خواهد شد.

نظرسنجی ها نشان می دهد که روسف تا ۴۰ درصد آرا را به دست خواهد آورد و سیلوا ۲۴ درصد از حمایت رای دهندگان را در دست دارد. نه وس که هوادار اقتصاد بازار است به هنگام ورود دیرهنگام سیلوا به انتخابات، به رده سوم نزول کرد. اما به نظر می رسد ستاره بختش بار دیگر در حال اوج گیری ست و به حدود ۲۱ درصد آرا رسیده است.

مارینا سیلوا که چهره ای مردم پسند و ضد دستگاه شناخته می شود، بسیار دیر و پس از کشته شدن نامزد اصلی حزبش در سقوط هواپیما، وارد انتخابات شد و در ابتدا به سرعت بر روسف پیشی گرفت. اما پس از آن که کمپین روسف سیاست های هوادار بازار او را خطری برای فقیران برزیل شمرد و توانایی او را برای حکومت بر برزیل بدون برخورداری از ائتلاف حزبی محکم مورد پرسش قرار داد، قوس در صد آرای او رو به نزول نهاد.

بالارفتن امید موفقیت روسف در انتخابات سبب ایجاد دلسردی در بازارهای برزیل شده است که امیدوار بودند با تغییر حکومت، سرمایه گذاران به برزیل روی آورند. هواداران اقتصاد بازار، سیاست های مداخله گرانه روسف را مسئول رکود بزرگ ترین اقتصاد آمریکای لاتین تلقی می کنند.

دیلما روسف که خود را هوادار پراگماتیست سرمایه داری می داند، دارای سابقه چپ مبارزاتی است که با تحمل زندان و شکنجه همراه بوده است. او از سال ۲۰۱۰ رئیس جمهوری برزیل بوده است.

یکی از این نظرسنجی ها توسط موسسه نظرسنجی و آمار «داتا فولها»ی برزیل و با شرکت ۱۲ هزار و ۲۲ نفر در سطح کل کشور در روزهای چهار شنبه و پنجشنبه صورت گرفته و نظر سنجی دیگر را موسسه آیبوپ از ۳ هزار و ده نفر در فاصله ۲۷ سپتامبر تا پنجشنبه دوم اکتبر بانجام داده است.

XS
SM
MD
LG