لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

تندیس عظیم عیسی مسیح، از عجایب جهان و نماد ریو دو ژانیرو


یکی از عجایب جهان در "ریو دو ژانیرو" قرار دارد که این روزها عرصۀ رقابت وزرشکاران جهان در سی و یکمین دوره رقابت‌های المپیک است، و ورزش دوستان و گردشگران بازدید از آن را حتما در برنامه سفر خود قرار می‌دهند. رضا الهیاری گزارش می دهد:

تندیس عظیم سی متری عیسی مسیح با دست‌های باز در سال ۱۹۳۱ میلادی برفراز یکی از کوه‌های اطراف ریو به نام "کُر کوادو" و بر روی پایه ای ۸ متری بنا شده است. این مجسمه یکی از نمادهای ریو دو ژانیرو است و از هر گوشۀ این کلان شهر ۱۰ میلیونی قابل مشاهده بوده و جایی هم در آرم رسمی المپیک ۲۰۱۶ برای خود باز کرده است.

این بزرگترین مجسمه ای است که به شیوۀ معماری مدرن ساخته شده و یکی از عجایب جهان به شمار می‌رود. برای دیدن آن هم می‌شود از تراموا استفاده کرد که از میان جنگلی سرسبز و زیبا راه خود را به پای مجمسه باز می کند.

یک گردشگر هندی درباره هدف از سفر به ریو می گوید "ما برای تماشای بازی‌های المپیک و دیدن شهر ریو به اینجا آمده ایم. بازی‌های والیبال ساحلی رو دیدیم که برزیل دو بازی را پیروز شد. تا حالا خیلی خوش گذشته و فضای خوبی است."

راه دیگر برای رسیدن به مجسمه استفاده از مینی بوس‌هایی است که بین آخرین پارکینگ و مجسمه در تردد هستند. این گروه پیشتر باید دویست پله را طی می‌کردند تا به مجسمه برسند، ولی از سال ۲۰۱۰ و طی پروژه ای عظیم آسانسورها و پله های برقی در آنجا تعبیه شده که کار را آسان‌تر کرده است.

بازار فروش انواع و اقسام یادگاری‌ها در مسیر رسیدن به مجسمه داغ است و البته حضور نیروهای امنیتی هم چشمگیر. فروشنده ای محلی از تأثیر برگزاری بازی‌های المپیک بر کشورش می‌گوید: "المپیک بر صنعت گردشگری تأثیر داشته و به دنیا نشان دادیم که امنیت را خوب برقرار کردیم. ما برای مسابقه های بزرگتر آماده ایم و امیدواریم مردم برای دیدن برزیل بیشتر به اینجا بیایند."

اولین ایده ها دربارۀ ساختن مجسمه ای از عیسی مسیح در سال‌های ۱۸۵۰ ارائه شد به طوری که از گوشه و کنار این شهر کوهستانی قابل رویت باشد. اما در سال های ۱۹۲۰ طرح های دیگری ارائه شد از جمله این که تندیسی از مسیح بر فراز کوهی ساخته شود که در دست راستش یک صلیب و در دست چپ او کره خاک را داشته باشد.

بلندی مجسمه عکاسی از آن را مشکل و حتی تشک هایی برای دراز کشیدن و عکاسی در محوطه درست کرده اند. چشم اندازی بسیار زیبا از شهر ریو هم در پای این مجسمه گسترده شده که گردشگران را غرق لذت می کند. در میان عاشقان مسیح هم کم نیستند که از راه‌های دور و نزدیک به دیدار معبود آمده اند.

یکی از این افراد می گوید "اینجا آمده ام که زیبایی های ریو را ببینم و خداوندگار ما، عیسی مسیح را. مردم میگویند به مسیح شباهت‌هایی دارم، ولی من به خوبی مسیح نیستم. برزیل کشور خیلی زیبائی است؛ آرام، صلح آمیز و با فضای خوب."

تندیس عیسی مسیح بارها بازسازی و مرمت شده و در سال ۱۹۸۰ پیش از بازدید پاپ ژان پل دوم، از سر تا پا تمیز شد. در زیر تندیس هم نیایشگاه کوچکی بنا شده، که هر چند بازدیدکننده اندکی دارد، اما مکانی برای راز و نیاز بازدیدکنندگان است.

XS
SM
MD
LG