لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

برزیل خواهان ایجاد گروهی برای برقراری صلح میان روسیه و اوکراین شد


لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل.
لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل.

رئیس جمهوری برزیل روز یکشنبه دوباره خواهان تاسیس گروهی متشکل از کشورهای بی‌طرف در جنگ روسیه و اوکراین به منظور برقراری صلح بین آنها شد و افزود در این باره با همتای چینی‌اش سخن گفته است.

لولا داسیلوا که از منتقدان رویکرد آمریکا و اتحادیه اروپا در قبال لشکرکشی روسیه به اوکراین است، گفت: «فکر می‌کنم باید دور یک میز بنشینیم و بگوییم بس است، بیایید گفت‌وگو را آغاز کنیم زیرا جنگ هرگز به نفع بشریت نبوده و نخواهد بود.»

لولا بار دیگر گفت تصمیم آغاز جنگ توسط «دو کشور» گرفته شد اما پایان دادن به آن دشوارتر خواهد بود زیرا کشورهای بیشتری باید در این باره متقاعد شوند.

او افزود سرگرم ایجاد گروهی متشکل از کشورهای بی‌طرف در جنگ «هستیم تا با روسیه و اوکراین و همچنین ایالات متحده و اتحادیه اروپا» به منظور برقراری صلح وارد گفت‌وگو شوند.

لولا در اوایل سال جاری میلادی با وولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، تماس تلفنی داشت و روز دوشنبه این هفته نیز میزبان سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، خواهد بود.

رئیس جمهوری برزیل پیشتر گفته بود نباید کشورهای «مشوق» جنگ به این گروه راه داده شوند و کشورهای تامین‌کننده تسلیحات در این جنگ باید متقاعد شوند که از این کار دست بکشند.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا در چند ماه گذشته و در واکنش به تهاجم روسیه، تجهیزات دفاعی در اختیار اوکراین قرار داده‌اند. رئیس جمهوری برزیل در اوایل سال جاری میلادی درخواست آلمان برای ارسال تسلیحات به اوکراین را رد کرده بود.

XS
SM
MD
LG