لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۰

انتخابات برزیل به دور دوم کشیده شد؛ پیروزی چشمگیر نامزد راست افراطی


«ژایر بالسونارو» (راست) و فرناندو حداد
«ژایر بالسونارو» (راست) و فرناندو حداد

دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل برگزار شد و «ژایر بالسونارو» نامزد راست افراطی با کسب ۴۷ درصد آرا و فرناندو حداد از حزب کارگر با کسب ۲۸ درصد آرا به دور دوم انتخابات رسیدند.

از آن‌جایی که هیچ‌کدام از این دو نامزد به حد نصاب دست‌کم ۵۰ درصد آرا نرسیده‌اند، انتخابات به دور دوم کشیده شده است. دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل روز ۲۸ اکتبر برگزار خواهد شد.

۱۵۰ میلیون نفر در برزیل واجد شرایط رای دادن هستند.

ژایر بالسونارو از افسران سابق ارتش برزیل است و از سال ۱۹۹۱ از نمایندگان مجلس این کشور بوده است. او در انتخابات وعده داد که «نظم و قانون» را مجدد در این کشور برقرار می‌کند و میزان جرم و جنایت را کاهش خواهد داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، برخی رسانه‌های محلی برزیل از او با عنوان «ترامپ برزیل» یاد می‌کنند.

مخالفان بالسونارو او را متهم می‌کنند که دیدگاه‌هایی ضد زن، نژادپرستانه و ضد هم‌جنس‌گرایان دارد. او خود این اتهام‌ها را رد می‌کند.

در انتخابات روز ۲۸ اکتبر علاوه بر انتخاب رییس‌جمهوری، همه اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم اعضای مجلس سنا نیز انتخاب خواهند شد.

حامیان بالسونارو از جمله مخالفان حزب کارگر هستند و این حزب را «بزرگ‌ترین گروه خلاف‌کار» برزیل توصیف می‌کنند که در آستانه نابودی قرار گرفته است.

گروه‌های چپ نزدیک به ۱۴ سال است که قدرت را در برزیل در اختیار دارند. لولا داسیلوا، رییس‌جمهوری سابق برزیل، که اخیرا به اتهام فساد مالی به ۱۲ سال زندان محکوم شد، از جمله اعضای این گروه است.

دیلما روسف، رئیس‌جمهوری سابق نیز از این حزب بود که پس از استیضاح در سال ۲۰۱۶ از قدرت برکنار شد.

بالسونارو وعده داده است که مانع شکل‌گیری موسسه‌های حقوق‌بشری در برزیل خواهد شد، چرا که به گفته او «حقوق‌بشر به برزیل آسیب زده است».

برخی رسانه‌ها هم از او نقل کرده‌اند که گفته، اشتباه این کشور در دوران دیکتاتوری نظامی آن بود که «فعالان چپ را به جای کشتن، شکنجه کرده است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG