لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۲۵

بزرگترين کشتی جمع آوری نفت در جهان وارد خليج مکزيک شد


بزرگترين کشتی جمع آوری نفت در جهان به طول ۳۵۷ متر و با ارتفاعی بالغ بر ۲۵ متر، روز چهارشنبه وارد آب های ساحلی ايالت لوييزيانا در آمريکا شد.

مقامات اميدوارند اين کشتی تايوانی با جمع آوری روزانه ۲۱ ميليون بشکه آب آغشته به نفت، اين دو مايع را از يکديگر جدا کرده و نفت را به يک کشتی ديگر انتقال می دهد. در اين صورت، آب باقی مانده نيز به اقيانوس بازگردانده می شود.

اين کشتی تا پيش از اين هرگز به کار گرفته نشده است و سوال های بسياری در مورد قابليت های آن وجود دارد.

ولی به هر حال تصميم گيری در مورد کارايی اين کشتی و صدور اجازه عمليات پاکسازی بر عهده گارد ساحلی آمريکا خواهد بود.

به دنبال انفجار چاه نفت شرکت بی پی در بيستم ماه آوريل، بين ۷۱ تا ۱۳۹ ميليون بشکه نفت وارد خليج مکزيک شده است. تاکنون اقدامات مختلفی برای جلوگيری از ادامه نشت نفت در منطقه به کار گرفته شده است.

در اين ميان اگرچه تلاش برای حفر دو چاه فرعی به منظور مهار ريزش نفت در آبهای عميق خليج مکزيک ادامه دارد اما هوای نامساعد مانع از اجرای برخی طرح های ديگر شده است. کشتی سومی که قرار بود با استقرار در محوطه چاه اصلی به جمع آوری نفت تا ۲۵ هزار بشکه در روز کمک کند، به دليل شرايط بد جوی تا هفته آينده به منطقه اعزام نخواهد شد.

ريزش نفت در خليج مکزيک علاوه بر زيان های زيست محيطی، آثار سوء اقتصادی برای شمار زيادی از ساکنان چند ايالت ساحلی آمريکا به همراه داشته است.

شرکت بی پی با دولت آمريکا برای تاسيس صندوقی با بودجه ۲۰ ميليارد دلار و پرداخت غرامت به زيان ديدگان به توافق رسيده است. اما روز پنجشنبه کنت فينبرگ، سرپرست اين صندوق از احتمال طرح شکايت های غيرواقعی و سوء استفاده از وجوه اين صندوق ابراز نگرانی کرد.

XS
SM
MD
LG