لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۵۶

هزاران نفر به مناسبت پانزدهمین سالگرد قتل عام صربرنیتسا به عزاداری پرداختند


ده ها هزار نفر از عزاداران روز یکشنبه در شهر صربرنیتسا که در شرق بوسنی قرار دارد اجتماع کردند تا صدها قربانی قتل عامی را که پانزده سال پیش روی داد و از وخیم ترین کشتارهای جمعی پس از جنگ جهانی دوم به شمار می رود، بار دیگر به خاک بسپارند.

اقوام کشته شدگان در روشنائی روز در کنار زمینی که ۷۷۵ تابوت در آن قرار داشت گرد آمدند و روحانیون مسلمان برای کشته شدگان دعا کردند و در گورهائی که تازه برای آنها کنده بودند آنها را به خاک سپردند.

صربرنیتسا از سوی سازمان ملل متحد و در حالیکه جنگ بوسنی ادامه داشت منطقه امن اعلام شد. هزاران مسلمان بوسنی برای رهائی از نیروهای صرب بوسنی به این شهر پناهنده شدند. ولی بیانیه سازمان ملل متحد در مورد موارد حفاظت و منطقه امن چندان روشن نبود. در ژوئیه سال ۱۹۹۵ نیروهای صرب بوسنی یک واحد هلندی که حفاظت از منطقه را به عهده داشت عقب راندند و صربرنیتسا را متصرف شدند.

به گفته کارشناسان و آگاهان حدود ۸ هزار مرد و پسر مسلمان در چندین نقطه نزدیک به صربنیتسا توسط نیروهای صرب به قتل رسیدند. کوفی عنان، دبیر کل وقت سازمان ملل متحد، آن قتل عام را تاریکترین روز در تاریخ سازمان ملل متحد خوانده بود.

روز یکشنبه چارلز اینگلیش، سفیر ایالات متحده آمریکا در بوسنی هرزه گووین، پیامی را از سوی باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، قرائت کرد که طی آن از دولت ها خواسته شده است تلاش های خود را برای بازداشت راتکو ملادیچ، ژنرال صرب بوسنی، چند برابر کنند.

بوریس تادیچ، رئیس جمهوری صربستان، در مراسم روز یکشنبه حضور داشت ولی صرب های بوسنی نماینده ای اعزام نکردند و سازمان ملل متحد نیز حضوری رسمی در مراسم نداشت.

XS
SM
MD
LG