لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۳

اعلام فهرست نامزدهای «بوکر»؛ نویسندگان «کمتر شناخته‌شده‌» جای مشهورها را گرفتند


فهرست بلند جوایز ادبی بوکر

فهرست بلند نامزدهای دریافت جوابز ادبی «بوکر» اعلام شد. این فهرست تنها تعداد انگشت شماری از رمان‌های نویسندگان مشهور را شامل می‌شود.

فهرست امسال بیشتر بر آثار نویسندگان کمتر شناخته شده متمرکز است و چهار اثر، اولین آثار خالقشان هستند.

اسی ادوگیان، نویسنده‌ کانادایی که ریاست هیئت داوران بوکر امسال را بر عهده دارد گفته است که فهرست امسال «با طراوت، و تقدس‌زدایی از صداهای شناخته‌شده» تعریف شده است.

او افزود که کتاب‌های نامزد شده امسال همه «نوری تازه به هویت زمانه ما می‌افکندند، و این کار را به شیوه‌هایی نو و هیجان‌انگیزی انجام می‌دهند.»

یکی از چهار کتابی که آثار اول نویسنده‌هایشان هستند «اگر از تو نجات پیدا‌کنم» نوشته جاناتان اسکوفری، است که زندگی‌ یک خانواده اهل کارائیب در میامی را تصویر می‌کند.

کتاب دیگر، «مروارید» اثر سیان هیوز است که ماجراهای پیرامون ناپدید شدن یک مادر را روایت می‌کند؛ «همه قلب‌های پرنده کوچک» اثر ویکتوریا لوید بارلو، نگاه یک مادر مبتلا به اوتیسم را تصویر می‌کند و «وسترن لین» نوشته چتنا مارو، به زندگی یک اسکواش باز غمگین و خانواده‌اش می‌پردازد.

هیئت داوران بوکر، پیش از انتخاب این ۱۳ کتاب، بیش از ۱۶۰ رمان را خواندند.

زیربنای حرفه‌ای یک نویسنده

جایزه بوکر که در سال ۱۹۶۹ تأسیس شد، یکی از معتبرترین جوایز ادبی دنیا است که هر سال از نویسنده رمانی به زبان انگلیسی که در بریتانیا یا ایرلند منتشر شده باشد تجلیل می‌کند.

از سال ۲۰۱۴، نویسندگان آمریکایی هم واجد شرایط دریافت این جایزه هستند.

سال گذشته، آمریکایی‌ها شش نفر از ۱۳ نامزد نهایی را تشکیل دادند. امسال، دو آمریکایی به فهرست بلند راه پیدا کردند.

چهار نویسنده ایرلندی با موضوعاتی متنوع از تاریخ گرفته تا هویت ملی، بالاترین درصد نامزدهای فهرست بلند بوکر از این کشور را در تاریخ این جوایز به خود اختصاص دادند.

از جایزه بوکر اغلب به عنوان زیربنای حرفه‌ای یک نویسنده یاد می‌شود ولی در طول سال‌ها ستاره‌های درخشان جدیدی را نیز به جهان ادبیات معرفی کرده است.

سال گذشته، شهان کاروناتیلاکا، نویسنده سریلانکایی با رمان «هفت قمر ماالی آلمیدا» که با زبان طنز به بررسی آسیب‌های جنگ داخلی سریلانکا می‌پردازد، برنده جایزه بوکر شد.

بنیاد جایزه بوکر در بیانیه خبری خود اعلام کرد که فروش این کتاب پس از دریافت جایزه به بیش از ۱۰۰ هزار نسخه افزایش یافت و اکنون به ۱۹ زبان ترجمه شده است.

شش رمان فهرست نهایی بوکر در روز ۲۱ سپتامبر اعلام می‌شوند و برنده امسال در اواخر ماه نوامبر انتخاب خواهد شد.

XS
SM
MD
LG