لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۱

اطاعت از حاکمیت شرط مجوز جایزه های ادبی


اطاعت از حاکمیت شرط مجوز جایزه های ادبی
اطاعت از حاکمیت شرط مجوز جایزه های ادبی

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به برگزاری زیرزمینی اهدای جوایز ادبی از سوی نهادهای ناوابسته به دولت گفت: « هر تشكل ادبی بخواهد مورد حمایت قرار گیرد، باید خودش را به سیاست‌های كلان نظام جمهوری اسلامی نزدیك كند.»

بهمن دری معاون فرهنگی وزارت ارشاد که در مراسم معارفه معاونت جدید مطبوعات و اطلاع رسانی این وزارتخانه با خبرنگاران گفتگو می کرد، در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره مشکلات رو به فزونی جوایز ادبی از جمله: مشکل یافتن مکانی مناسب و عمومی برای برگزاری جایزه های ادبی خصوصی که طی این سالها شدت و حدت بسیار یافته و منجر به زیرزمینی شدن این آیین ها شده گفت: هر ناشر و تشكل ادبی كه با توجه به سیاست‌های كلان نظام جمهوری اسلامی بخواهد مراسمی برپا كند، ما آن‌ها را مورد حمایت قرار می‌دهیم و هرچقدر دورتر باشند، حمایت نخواهند شد.

معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در پاسخ به پرسش معین نهادهای ادبی همچون جایزه ادبی هوشنگ گلشیری، جایزه ادبی مهرگان، جایزه ادبی روزی روزگاری و... که همگی به ناچار مراسم خود را در فضایی از نگرانی از هجوم و دستگیری نیروهای امنیتی به صورت مخفی و زیرزمینی برگزار کرده اند بر همسویی این نهادها با سیاست های دولتی تاکید کرده و گفت در آن صورت مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

یک کارشناس کتاب و از برگزارکنندگان جوایز ادبی خصوصی در پاسخ به سخنان معاونت فرهنگی وزارت ارشاد نوشته است: «دهها بنیاد ادبی دولت پرورده با ارتزاق از بودجه عمومی گوش به فرمان این دولتند؛ پس دولت چه نگرانی ای از این دو سه نهاد ادبی ناوابسته باقیمانده دارد که وجودشان را تاب نیاورده، تاکید می کند اینان نیز باید گردن به فرامین دولتیان نهند؟ اگر دولت از نویسندگان و اهل قلم مستقل نمی هراسد؛ چرا باید آنان را به دلیل ناوابستگی به دولت از حقوقشان محروم کند؟»

XS
SM
MD
LG