لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

موج سبز درکنسرت «یوتو» در ورزشگاه صدهزارنفری رزبول لس آنجلس


گروه معروف ایرلندی «یوتو» ضمن برگزاری یکی از باشکوه ترین کنسرت های تاریخ این گروه موسیقی راک اندرول در ورزشگاه صدهزارنفری«رزبول» در شهر پاسادینا درحومه لس آنجلس، حمایت خود را ازجنبش سبز مردم ایران نشان داد. گروه «یوتو» که درصدرآن «بونو» خواننده و یکی ازفعالان مسائل حقوق بشری درسطح جهان قراردارد، با اجرای یک ترانه ۶ دقیقه ای، درحالی که تمام صحنه عظیم وسط زمین استادیوم به رنگ سبز درآمده بود وتصاویری از وقایع پس از انتخابات ماه ژوئن ریاست جمهوری درایران، اعتراضات به نتایج این انتخابات، مبارزات خیابانی و خیزش مردم برروی پرده عظیم ویدیوئی به نمایش گذاشته شده بود از تلاش مردم ایران برای دستیابی به آزادی تجلیل کرد.

درشرایطی که مهم ترین کنسرت های زنده به آسانی ازطریق یک «کلیک» اینترنتی روی سایت هایی چون یوتیوب دردسترس عموم قرار دارند، به راستی چگونه می توان صدهزار نفر تماشاگر را برانگیخت تا ارزش حضوردریک مکان واحد با هنرمندانی که برروی صحنه و به طور زنده موسیقی خلق می کنند را دریابند؟ گروه «یوتو» با تورهیجان انگیز، تازه و به واقع کم نظیرخود به نام ۳۶۰ به این سئوال را به خوبی پاسخ داده است.

حضورموفق گروه «یوتو» درکنسرت استادیوم رزبال پاسادینا درآخرهفته گذشته، یک واقعه تاریخی نیزبه شمارمی رود: این نخستین کنسرت درتاریخ جهان بود که مستقیما و به طورزنده ازطریق سایت اینترنتی«یوتیوب» پخش می شد. این کنسرت هم چنین بزرگ ترین واقعه هنری سایت «یوتیوب» به شمار می رود. هرچند نمایش کنسرت زنده «یوتو» برروی اینترنت درهای تازه ای را برروی امکانات بی شماری که اینترنت دراختیار ما قرارداده است باز می کند اما اجرای شگفت آوروکیفیت کم نظیر این کنسرت خود یادآوراین واقعیت بود که هیچ چیزنمی تواند با تجربه ی حضوردریک کنسرت پرشوروهیجان انگیززنده برابری کند.

گروه «یوتو» که همواره با نوگرایی وابتکارات تازه، موسیقی و اجراهای زنده خود را به سرحدهای تازه ای برده است، با تور تازه «۳۶۰» توانسته است تحولات چشمگیری درنوع اجرای کنسرت های «پاپ» درسطح جهان ایجاد کند. این بارگروه «یوتو» از یک صحنه تازه که به صورتی چهارپایه مانند در وسط استادیوم قرار می گیرد استفاده کرده است. این چهارپایه عظیم که «کلاو» نامیده می شود و ساختن آن هزینه های سنگینی به همراه داشته، برای اعضای گروه امکاناتی بوجود می آورد تا آنها بتوانند آزادانه برروی این صحنه درحرکت باشند و درعین حال تمام تماشاگران درگوشه های مختلف استادیوم بزرگ بتوانند به راحتی آن ها را تماشا کنند.

پیش از این هم گروه های دیگر، از جمله «رولینگ استونز» با ایجاد سکوهای سراشیب و پل های هوایی کوچک، صحنه هایی بوجودآورده اند که تا حدودی به دید تماشاگران دراستادیوم های ورزشی بزرگ کمک می کند. اما اختراع تازه چهارپایه مانند «کلاو» که «بونو» ترجیح می دهد آن را «ایستگاه فضائی» بخواند، توانسته است مشکل دید تماشاگررا به خوبی حل کرده ومعماری صحنه های کنسرت زنده را برای همیشه عوض کند. این صحنه هم چنین توانسته است «دیوارچهارم» یا محدوده ای که تماشاگران را از هنرمندان جدا می سازد را از میان بردارد و هرتماشاگری در هرگوشه از محل این کنسرت های بزرگ می تواند خود را درفاصله ای نزدیک به صحنه و هنرمندان روی آن احساس کند.

درکنسرت اخیردر«رزبول» پاسادینا، گروه یوتو برخی از آهنگ های محبوب قدیمی خود از جمله «با تو یا بی تو» و «یک» را اجرا کردند. چند ترانه عرفانی و چند ترانه قدیمی از جمله «درکتار من بایست» وهم چنین آهنگ های تازه تری چون «مگنیفیسنت» که کلام های آن برروی پرده مدوری که بالای«ایستگاه فضائی» صحنه متحرک قرارداشت نقش می بست.

درمجموع گروه «یوتو» و موسیقی ناب راک اندرول آن ها، پس از سه دهه اجرا برروی صحنه های مختلف جهان، ازمحدوده یک ارکسترموسیقی پاپ ساده بس فراتررفته است و به نوعی مدیتیشن موسیقی دارتبدیل شده است و تماشای اجراهای این گروه نیز خود سیرو سلوک و سیاحتی است شاعرانه که درکنسرت رزبول پاسادینا، فرصتی برای ۱۰۰ هزار نفر تماشاگرحاضربوجود آورد تا هم زمان و در کناریکدیگرتمدداعصاب کنند.

گروه یوتو درسال ۱۹۷۶ درشهردوبلین درایرلند شکل گرفت و امروز یکی از معروف ترین، محبوب ترین وپرافتخارترین گروه های موسیقی جهان شناخته می شود. اعضای این گروه، پال دیوید هیوسن معروف به «بونو»، دیوید هال ایوانز معروف به «ادج»، آدام کلیتون و لری مولن جونیورهستند. این گروه تا کنون بیش از ۵۰ میلیون آلبوم تنها درآمریکا و بیش از ۱۷۰ میلیون آلبوم درسرتاسر جهان فروخته است. این گروه تا کنون ۲۲ باربرنده جایزه موسیقی گرامی که مهم ترین جایزه موسیقی درسطح جهان محسوب می شود بوده است. مجله موسیقی «رولینگ استون» گروه «یوتو» را «تنهاگروهی که اهمیت دارد» خوانده است.

XS
SM
MD
LG