لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

جان بولتون در بریتانیا خواستار موضع سخت‌گیرانه لندن در قبال ایران است


جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، برای انجام مذاکراتی در لندن به سر می‌برد و انتظار می‌رود درخواست موضعی سخت‌گیرانه در قبال ایران و همچنین پرهیز از همکاری با هوآوی، در فهرست موضوعات این مذاکرات باشد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه ۲۰ مرداد وارد لندن شد و روز دوشنبه چندین مذاکره رسمی با مقامات بریتانیا انجام داد.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه و در لندن با جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید دیدار کرد. طبق بیانیه منتشر شده از سوی دفتر نخست وزیری بریتانیا، دو طرف روی روابط دو کشور و همچنین تجارت آزاد در زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تاکید کردند.

این بیانیه می‌گوید دو طرف در مورد برگزیت و شماری از موارد دیگر – از جمله ایران، هنگ‌کنگ و فایو جی – صحبت کرده‌اند.

پیشتر، ساندی اکسپرس گزارش داده بود که ایالات متحده دو کمپین فشار حداکثری همراه با تحریم بر ایران و جلوگیری از گسترش شرکت هوآوی چین را دنبال می‌کند و خواستار همکاری ائتلافی بریتانیا است.

یک منبع آگاه به این روزنامه گفته بود که جان بولتون همچنین تلاش خواهد کرد تا لندن را قانع کند اعلام «مرگ» توافق هسته‌ای ایران، موسوم به برجام، فشار بیشتری را بر ایران - که به تازگی یک نفتکش که با پرچم بریتانیا در حرکت بود را به بهانه ارتکاب تخلفات کشتیرانی توقیف کرده است - وارد خواهد کرد. اما به گفته این منبع آگاه اتخاذ چنین موضعی از سوی لندن در آینده نزدیک بعید است. آمریکا از توافق اتمی ایران خارج شده و درخواست کرده دیگر کشورها هم از این توافق خارج شوند.

«دومینیک راب» وزیر خارجه بریتانیا، هم چند روز پیش و در جریان دیدار مشترک با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن با پرسشی در خصوص خروج احتمالی بریتانیا از برجام روبرو شد، ولی گفت خواستار همکاری ایران در قبال توافق برجام است.

وبسایت «هیل» هم در گزارشی که روز دوشنبه منتشر شد گفت نزدیک شدن مواضع لندن به واشنگتن در خصوص ایران و شرکت هوآوی چین، از اصلی‌ترین محورهای مذاکرات جان بولتون در بریتانیا است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مشاور امنیت ملی کاخ سفید برای دو روز مذاکرات رسمی در بریتانیا حضور دارد. لندن همچنین مشغول مذاکره با آمریکا برای رسیدن به توافقی تجاری برای زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، وعده داده که برگزیت را عملی کرده و چه با توافق و چه بدون توافق با اتحادیه اروپا، در ۳۱ اکتبر (نهم آبان) از این اتحادیه خارج شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG