لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

پمپئو: از پیوستن بریتانیا به ائتلاف دریایی متشکریم؛ هدف مقابله با فعالیت‌های ویران‌کننده جمهوری اسلامی است


«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در دیدار با همتای بریتانیایی خود گفت: از جانب پرزیدنت ترامپ و وزارت خارجه آمریکا از بریتانیا برای حضور در ائتلاف تنگه هرمز متشکریم. بریتانیا کمک می‌کند با جمهوری اسلامی ایران و فعالیت‌های ویران‌کننده‌اش مقابله کنیم.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۶ مرداد و در کنفرانس خبری مشترک در واشنگتن با «دومینیک راب» وزیر خارجه بریتانیا همچنین از بریتانیا به خاطر حضورش در کارزار مبارزه با داعش و همچنین مقابله با فعالیت‌های ایران در یمن تقدیر کرد.

«دومینک راب» در مورد وضعیت توافق اتمی برجام با ایران و این که آیا بریتانیا هم به مثابه آمریکا از این توافق خارج می‌شود، گفت: در مورد برجام ما همچنان می‌خواهیم این توافق عملی شود و تا جایی که بتوانیم در اجرای آن حرکت می‌کنیم.

وزیر خارجه بریتانیا افزود: ولی در مورد کشتیرانی و آزادی آن، باید بگویم برای ما مطلقا اهمیت دارد به ویژه در تنگه هرمز و همه باید به مقررات بین‌المللی پایبند بمانیم چرا که امری بین‌المللی و جهانی است.

جمهوری اسلامی در گذشته بارها تهدید کرده بود چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز را - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا می گوید از حدود شصت کشور برای شرکت در این ائتلاف برای امنیت کشتیرانی آزاد در خلیج فارس دعوت شده است.

ایران دستکم سه کشتی و نفتکش را در تیرماه توقیف کرد که با واکنش بین المللی و اعتراض آمریکا روبرو شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG