لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۴

صدسالگی بالیوود و تمایل برخی فیلمسازان به تغییر


صنعت فیلم پرطرفدار هند که به بالی وود شهرت دارد، جمعه ۱۰ مه صد ساله می شود. هواداران بالی وود نه تنها در هند، که در چندین کشور آسیایی، محصولات این سینما را دنبال می کنند.

بالی وود سال های اخیر از رمانتیسم سوررئال به واقع گرایی گرایش یافته. میلیون ها هندی اما، هوادار پروپاقرص سینمای بالیوودی هستند؛ سینمایی که برای حکایت کردن داستان هایش همواره از ترانه و رقص کمک بسیار گرفته است. در سینمای بالیوود سالانه بیش از هزار فیلم تهیه می شود و بیش از سه میلیارد بلیت سینما فروخته می شود.

بسیاری از شهروندان هندی می گویند نمی توانند زندگی روزمره را بدون چاشنی بالیوود تصور کنند. نخستین فیلم بالیوودی در سال ۱۹۱۳ روی پرده سینماهای هند رفت. این فیلم که داستانی برگرفته از اسطوره شناسی هندوان داشت، سیاه و سفید بود و حکایت پادشاهی افسانه ای. از آن روزها تا امروز، بالیوود سفر بسیار کرده و فراز و فرودهای فراوانی را از سرگذرانده است.

آنوپاما چوپرا، منتقد سینمای بالیوود، در گفت و گویی با صدای آمریکا می گوید مثبت گرایی، شاد بودن، رقص و آواز، و تکیه بر ارزش های خانواده در میان نقاط قوت فیلم های بالیوودی و از دلایل محبوبیت فراگیر آن است.

چوپرا اما می گوید بالیوودِ با این ویژگی ها طی سال های اخیر دستخوش تغییراتی شده و فیلمسازانی تجربی در عرصه بالیوود فعال تر شده اند و بسیاری شان به آن گرایش دارند که حکایت شهروندان متمول تر و زندگی های لوکس تر را در فیلمنامه هایشان باز می گویند.

این روند از ده، پانزده سال پیش در سینمای بالیوود جاری شده و نظم کهن اجتماعی بالیوود و عرف و اخلاق سنتی آن را متحول کرده است.

فیلم های بالیوودی نه تنها در هند، که در کشورهای آسیایی از خاورمیانه گرفته تا آسیای مرکزی و حتی در آسیای شرقی هوادار دارد. بیشترین شمار هواداران دستاوردهای سینمای بالیوود پس از هند، مخاطبانی در افغانستان، اندونزی و مالزی است.

با پای نهادن سینمای بالیوود به دومین سده عمرش، فیلمنامه نویسان بالیوودی می کوشند در میدان رقابت روزافزون ژانر سینمایی خود بمانند، و طی چند سال اخیر، این کار را با کاستن از میزان مثبت گرایی فیلم ها و کوشش برای مناسب کردن فضای سرمایه گذاری برای غولهای هالیوودی چون کمپانی برادران وارنر انجام داده اند.

با این وصف، اعتقاد برخی منتقدان سینمای بالیوود آن است که سده آینده می تواند دوران درخشان دیگری برای بالیوود باشد، و سینمای بالیوودی نباید ارزش هایی را که بر مبنای آنها بنا شده و بسیاری از فیلمسازان و هواداران آن به این ارزش ها چون اعتقادات مذهبی پایبندند، کنار بگذارد. این عده باور دارند که اساس شکل گیری بالیوود این ارزش ها و باورها بوده و رها کردن آنها سست کردن بنای بالیوود است.
XS
SM
MD
LG