لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

رئیس مجلس سنای بولیوی و از مخالفان مورالس خود را «رئیس جمهور موقت» اعلام کرد


پس از آن که «ایوو مورالس» رئیس جمهور مستعفی بولیوی این کشور را با دریافت پناهندگی مکزیک ترک کرد، رئیس مجلس سنای بولیوی و از چهره های مخالف «مورالس» خود را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور معرفی کرد.

به گزارش رویترز، جنین آنیز رئیس مجلس سنای بولیوی که ۵۲ ساله است، بامداد روز چهارشنبه ۲۲ آبان ماه خود را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور معرفی کرد. طبق قانون اساسی بولیوی، او پس از استعفای ایوو مورالس از مقام ریاست جمهوری و معاونش در روز یکشنبه، عالی‌ترین مقام این کشور محسوب می‌شود.

از سوی دیگر اما نمایندگان حزب چپگرای ایوو مورالس که تحولات اخیر بولیوی را نامشروع می دانند، جلسه پارلمانی برای انتصاب رسمی خانم آنیز را تحریم کرد‌ه‌اند.

جنین آنیز که از حزب راستگرا و از چهره های مخالف مورالس محسوب می شود،گفت که «با توجه به غیبت قطعی رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور، من به عنوان رئیس سناتورها بلافاصله ریاست جمهوری را همان طور که در دستورالعمل پیش‌بینی شده، بر عهده می‌گیرم.»

هنوز مشخص نیست که این تغییرات باعث ایجاد آرامش در شهرهای مختلف این کشور می شود یا خیر. ویدئوهای منتشر شده در روز سه‌شنبه نشان می دهد که پلیس با طرفداران مورالس در یکی از شهرهای این کشور و اعتراض‌کنندگان نقاب‌دار که خواستار جنگ داخلی شده‌اند، درگیر بوده است.

رویترز نوشت که یک مقام ارشد دولت پرزیدنت ترامپ در واشنگتن، رفتن مورالس را «یک اقدام مثبت» برای پایان دادن به ناآرامی‌ها در بولیوی دانسته است.

همچنین وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که ایالات متحده روز سه شنبه ۲۱ آبان ماه به اعضای خانواده كارمندان دولت آمریكا دستور داده تا بولیوی را به دلیل «ناآرامی های داخلی» ترك كنند.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه ۲۱ آبان با انتشار تصویر مورالس پس از پیاده شدن از هواپیما در مکزیکوسیتی، نوشت که رئیس جمهوری مستعفی بولیوی که از مکزیک پناهندگی دریافت کرده بود، در فرودگاه پایتخت این کشور به زمین نشست.

اعتراضات گسترده در بولیوی به بیست روز گذشته باز می گردد. پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بولیوی در تاریخ بیستم اکتبر، ابتدا اعلام شد که ایوو مورالس و رقیب اپوزیسیون به دور دوم راه یافته‌اند؛ اما کمی بعد کمیسیون انتخاباتی از پیروزی مورالس خبر داد که این موضوع با اعتراضات مردمی همراه شد.

وزارت خارجه آمریکا همان زمان برگزار کنندگان انتخابات در بولیوی را به تلاش برای تغییر آرا متهم کرد.پیشتر، هیئت ناظر «سازمان کشورهای آمریکایی» موسوم به اوای‌اس (OAS) نیز درباره نحوه شمارش آرا ابراز نگرانی کرده بود.

بعد از فشارهای بین المللی و داخلی، آقای مورالس روز یکشنبه ۱۹ آبان اعلام کرد که دوباره انتخابات را برگزار می‌کنند و گفت که اعضای کمیسیون انتخابات را تغییر خواهد داد.

مورالس ۶۰ ساله، از سال ۲۰۰۶ در بولیوی در راس قدرت بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG