لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۰

مرگ «آرام» عضو تیم قهرمان جام جهانی ۱۹۶۶؛ سر بابی چارلتون ۴۹ گل ملی برای انگلستان به یادگار گذاشت


خانواده چارلتون، روز شنبه ۲۱ اکتبر ۲۰۲۳ برابر با ۲۹ مهر ۱۴۰۲ اعلام کردند، بزرگ‌خاندانشان و اسطوره فوتبال انگلیس، بابی چارلتون در سن ۸۶ سالگی و ده روز بعد از سالروز تولدش، در کمال آرامش و در خواب، از دنیا رفته است.

بابی چارلتون که به خاطر خدمات و کسب افتخاراتش برای فوتبال بریتانیا به دریافت لقب« سِر» نائل شده بود سالها صاحب عنوان برترین گلزن تیم ملی فوتبال انگلیس بود.

او در سال ۱۹۷۰ در حالی از فوتبال ملی خداحافظی کرد که توانسته بود با ۱۰۶ بازی برای انگلستان، ۴۹ گل ملی را در کارنامه خود ثبت کند. این رکورد تا سال ۲۰۱۵ در اختیار بابی بود تا اینکه وین رونی توانست رکورد او را از آن خود کند.

چارلتون در سه جام جهانی ۱۹۶۲، ۱۹۶۶ و ۱۹۷۰ برای انگلیس بازی کرد و یکبار هم حضور در جام ملت‌های اروپا در سال ۱۹۶۸ را تجربه کرد.

انگلستان با حضور او توانست قهرمان جام جهانی ۱۹۶۶ شود، عنوانی که دیگر هرگز تکرار نشد. توپ طلای آن رقابتها هم نصیب چارلتون شد.او در دهۀ ۱۹۶۰ تقریبا بهترین بازیکن فوتبال اروپا و قطعا بهترین بازیساز آن دهه بود.

چارلتون در سال ۱۹۳۷ در اشینگتون نورث امبرلند به دنیا آمد. او در سال ۱۹۵۳ فعالیت حرفه‌ای خود را با نیوکاسل یونایتد آغاز کرد، اما در منچستریونایتد بود که نام خود را پرآوازه کرد. او در سال ۱۹۵۶ به این باشگاه پیوست و در بیش از ۷۵۰ بازی ۲۴۹ گل به ثمر رساند.

چارلتون در سال ۱۹۷۶ از فوتبال حرفه‌ای کناره‌گیری کرد و در سال ۲۰۰۲ به تالار مشاهیر فوتبال انگلیس و در سال ۲۰۰۸ به تالار مشاهیر موزه ملی فوتبال راه یافت.

XS
SM
MD
LG