لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

باب دُل درگذشت؛ هشت دهه خدمت به آمریکا: از مجروح شدن در جنگ تا نامزدی ریاست‌جمهوری


باب دل - آرشیو
باب دل - آرشیو

باب دُل، سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی، روز یکشنبه در ۹۸ سالگی در گذشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای دل در جنگ جهانی دوم دچار جراحت شده بود. او مدتی رهبری جمهوری‌خواهان در سنا را برعهده داشت.

باب دل همچنین در سال ۱۹۹۶ به عنوان نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رقابت کرده بود.

شبکه سی‌ان‌ان نیز به نقل از بیانیه‌ خانواده او گزارش داده است که سناتور رابرت جوزف دُل صبح روز یکشنبه در حالی که خوابیده بود، درگذشت.

این بیانیه می‌گوید که آقای دل «۷۹ سال وفادارانه» به آمریکا خدمت کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای از باب دل به نیکی یاد کرد و گفت: «اگرچه ما اغلب با هم اختلاف نظر داشتیم، اما او هرگز از همکاری با من یا سایر دموکرات‌ها در در مواقع بسیار مهمتردید نکرد.»

در همین حال، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، نیز دستور داد پرچم‌ها در ساختمان کنگره آمریکا به احترام باب دُل نیمه افراشته شود.

میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنای آمریکا، نیز از دل به عنوان «قهرمان آمریکایی واقعی» یاد کرد و در بیانیه ای گفت: «هرکسی که باب دل را در عمل می دید، با هر مرام سیاسی که داشت، شخصیت و میهن پرستی عمیق او را تحسین می کرد.»

بیل کلینتون،‌ رئیس جمهوری پیشین آمریکا، که در انتخابات ۱۹۹۶ رقیب باب دُل بود، در توییتی با برشمردن خدمات او به مردم آمریکا،‌ نوشت:‌ «نمونه او باید الهام‌بخش مردم امروز و نسل‌های آینده باشد.»

به نوشته رویترز، سناتور میت رامنی، نامزد سابق ریاست جمهوری جمهوری خواه نیز در توئیتی نوشت: «وقتی به بزرگترین نسل می‌اندیشم، به سناتور باب دل فکر می‌کنم -- مردی که زندگی خود را وقف خدمت به کشور ما کرد. در آرامش باش دوست من.»

باب دل بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد که به دلیل ابتلا به سرطان ریه پیشرفته تحت درمان قرار دارد. به نوشته سی‌ان‌ان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، پس از آگاهی یافتن از این موضوع از او عیادت کرده بود.

XS
SM
MD
LG