لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

اندازه‌گیری غلظت خون با اپلیکیشن تلفن؛ پیشگیری از میلیون‌ها حمله قلبی مرگبار


اپلیکیشن جدیدی که از ارتعاشات تلفن همراه برای اندازه‌گیری لخته شدن خون استفاده می‌کند، می‌تواند از میلیون‌ها حمله قلبی کشنده جلوگیری کند.

دانشمندان می‌گویند این فن‌آوری به افرادی که داروهای قلبی مصرف می‌کنند روش ارزان‌تری را برای رصد غلظت خون ارائه می دهد.

لخته‌ خون به طور طبیعی برای پیشگیری از خونریزی هنگام آسیب‌دیدگی ایجاد می‌شوند، اما می‌توانند برای بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی کشنده باشند.

از همین رو، میلیون‌ها نفر در سراسر جهان که با مشکلات قلبی دست به گریبان هستند از قرص‌های رقیق‌کننده خون مانند «وارفارین» برای جلوگیری از لخته شدن استفاده می‌کنند.

با این حال، حفظ میزان غلظت خون چالش‌برانگیز است و بیماران را مجبور می‌کند مرتب آزمایش شوند.

اما حالا پژوهشگران دانشگاه واشنگتن با استفاده از تلفن همراه راه حل بهتری ارائه کرده‌اند.

در سیستم جدید، یک فنجان کوچک را که حاوی یک ذره کوچک مس و مواد شیمیایی لازم برای آغاز فرآیند لخته شدن خون است، زیر دوربین تلفن نگه داشته می‌شود. با اضافه شدن یک قطره خون، تلفن می‌لرزد و فنجان را تکان می‌دهد،‌ و همزمان دوربین حرکات ذرات را ردیابی می‌کند.

گوشی موبایل سپس دو زمان را ثبت می‌کند؛ یکی زمانی که قطره خون اضافه می‌شود و دیگری زمانی که ذره،‌ به دلیل افزایش تدریجی غلطت، سرانجام از حرکت باز می‌ایستد. به این ترتیب می‌توان زمان لخته شدن خون را اندازه گرفت.

شیام گولاکوتا، نویسنده ارشد نتایج این پژوهش، می‌گوید در گذشته پزشکان با دست شیشه‌های حاوی خون را تکان می‌دادند تا مدت زمان تشکیل لخته خون را بررسی کنند. این کار به خون زیادی نیاز دارد و انجام آن در خانه غیرممکن است.

این فن‌آوری در نهایت و پس از این که فرآیند تست و تأیید را بگذراند به میلیون‌ها نفری که کل عمر خود به داروهای رقیق‌کننده خون وابسته هستند، کمک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG