لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۵

بلینکن: زندگی آزادانه آرزوی همه مردم جهان «از جمله افغانستانی‌ها» است


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا.

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که ایالات متحده تنها در صورتی با دولت آینده افغانستان همکاری خواهد کرد که آن دولت حقوق بنیادین انسانی را رعایت کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، این مطلب را در مصاحبه‌ای با شبکه لطف الله نجفی زاده از شبکه «طلوع نیوز» افغانستان اعلام کرد.

آنتونی بلینکن درباره این که آیا هزینه‌ای که آمریکا به میزان دو هزار میلیارد دلار در جریان حضور ۲۰ ساله‌اش در افغانستان کرد و آیا کشته شدن هزاران نفر با توجه به این که عاقبت طالبان روی کار آمد می‌ارزید، گفت در این مدت هر چند بسیاری جان خود را از دست دادند، اما زندگی بسیاری نیز تغییر کرد و طی روزها، هفته‌ها، و ماه‌های پیش‌رو این مسائل ارزیابی می‌شود.

آقای بلینکن گفت اطمینان دارد که مسئله حضور آمریکا مدت‌ها محل گفت‌وگو و بحث خواهد بود.

او گفت، بسیاری از نیروهای امنیتی افغانستان فداکاری بسیاری از خود نشان دادند، اما ارتش افغانستان «به عنوان یک نهاد» از هم فرو پاشید و دولت نیز در نهایت فرار کرد و همه این‌ها ظرف مدت کوتاهی رخ داد و اثر عمیقی داشت.

آنتونی بلینکن گفت مردم سراسر جهان، از جمله مردم افغانستان، همه آرزوهای اساسی از جمله زندگی آزادانه دارند. او افزود بسیاری از این آرزوها در اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است و اگر دولت آینده افغانستان این حقوق بنیادین را تایید کند، آنگاه آن دولتی خواهد بود که آمریکا می‌تواند با آن کار کند، و اگر نکند، آمریکا با آن کار نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG