لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۸

انفجار بمب حومه دمشق را تکان داد


مأموران آتش نشانی در تلاش برای خاموش کردن حریق ناشی از انفجار بمب در بازاری در حومه دمشق - دوما، ۲۸ ژوئن ۲۰۱۴
مأموران آتش نشانی در تلاش برای خاموش کردن حریق ناشی از انفجار بمب در بازاری در حومه دمشق - دوما، ۲۸ ژوئن ۲۰۱۴

شورشیان مسلح گروه موسوم به «دولت اسلامی عراق و شام» – داعش – در دمشق و حومه آن با چند گروه شورشی دیگر بر سر تصرف و کنترل پایتخت درگیر شده اند.

در محله دوما در حومه دمشق که تحت کنترل شورشیان است، انفجار بمبی که در یک اتوموبیل کارگذاشته شده بود، دستکم دو نفر را به کشتتن داد.

شاهدان عینی و فعالان می گویند یک بازار شلوغ در دوما هدف انفجار قرار گرفت. شمار دقیق کشته شدگان مشخص نیست ولی عده زیادی از مجروحان به بیمارستان انتقال یافته اند.

فرد یا گروهی مسئولیت انفجار را برعهده نگرفته است. در دمشق و حومه آن درگیری های خونینی میان «دولت اسلامی عراق و شام» – داعش – با چند گروه شورشی دیگر بر سر تصرف و کنترل پایتخت درگیر است.

در جریان نزدیک به چهار سال جنگ داخلی در سوریه، استفاده از خودروهای بمبگذاری شده توسط شورشیان به اتفاقی معمول و روزمره تبدیل شده است. تا کنون بیش از ۱۵۰،۰۰۰ نفر در درگیری ها کشته شده ، و بیش از ۲،۵ میلیون نفر به کشورهای دیگر گریخته اند.

احمد العاصی الجربا، رهبر اوپوزیسیون سوریه روز جمعه در دیدار با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در جده گفت از آنجا که افراطگرایان مسلح داعش با استفاده از مرزهای عملاً باز میان سوریه و عراق، مرتباَ بین این دو کشور در رفت و آمدند، مبارزه با تروریسم باید شدیدتر از همیشه ادامه یابد.

رهبر اوپوزیسیون سوریه با اشاره به این که شورشیان گروه وی از سویی با نیروهای بشار اسد، و از سوی دیگر با پیکارجویان داعش می جنگند، خواهان کمک بیشتر از سوی ایالات متحده و عربستان شد.

آقای کری به احمد الجربا گفته که شورشیان معتدل در مبارزه برون مرزی با افراطگرایان داعش نقش اساسی دارند.

آقای کری از چند روز گذشته برای ترغیب رهبران کشورهای خاورمیانه به مهار کردن خطری که از جانب شورشیان عراق و سوریه را تهدید می کند، در منطقه به سر می برد. کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد برای آموزش دادن به شورشیان سوری در مبارزه علیه داعش، ۵۰۰ میلیون دلار تخصیص داده است.

XS
SM
MD
LG