لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

آنفولانزای مرغی در آمریکای شمالی یک قربانی گرفت


برای اولین بار یک شهروند کانادایی بر اثر ابتلابه بیماری آنفلوانزای مرغی جان خود را از دست داد.

در شرایطی که برای اولین بار یک نفر در کانادا جان خود را بر اثر ابتلا به آنفولانزای مرغی از دست داده است، وزیر بهداشت دولت فدرال اعلام کرده خطر شیوع این بیماری و خطر ابتلای افراد دیگر بسیار اندک است.

مقام های وزارت بهداشت کانادا اعلام کردند اولین قربانی این بیماری در کشور اهل ایالت آلبرتا و به تازگی از پکن بازگشته بود.

هویت و جنسیت این فرد اعلام نشده اما وی روز اول ژانویه در بیمارستان بستری شد و سوم ژانویه درگذشت. وی ۴ روز پیش از فوت سردرد و تب داشته است.

رونا آمبروز، وزیر بهداشت کانادا تاکید کرده است این موردی بسیار نادر است. اما مقام های کشور در تلاش هستند تا دریابند این فرد به هنگام پرواز با چه کسانی در هواپیما در تماس بوده است.

بنا به گفته وزیر بهداشت کانادا «خطر ابتلای به ویروس H5N1 برای شهروندان کانادا بسیار کم است و هیچگونه شواهدی مبنی بر انتقال این بیماری از انسان به انسان وجود ندارد».

دو نفر دیگری که با فرد قربانی این بیماری سفر کرده بودند، به مدت ١٠ روز در قرنطینه خواهند بود، که دو برابر زمان مورد نیاز برای تشخیص ابتلای به این بیماری در افراد است.

مقام های کانادا گفته اند ویروس H5N1 را در آزمایشگاه میکروبیولوژی در استان مانیتوبا شناسایی کرده اند.

این ویروس از تماس مستقیم با مرغ و ماکیان منتقل می شود و در ٦٠ درصد موارد، انسان مبتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهد.
XS
SM
MD
LG