لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۹

انتقاد از مایکروسافت برای اعمال سانسور در نتایج جستجو


یک گروه مدنی فعال مبارزه با سانسور اینترنت شرکت مایکروسافت را به تن دادن به سانسور دولت چین در نتایج جستجوی کاربران بینگ متهم کرده است.

این گروه که گریت فایر نام دارد می گوید برای جست و جوهای ایننرنتی از قبیل دالایی لاما در چین سانسور اعمال می شود، به شکلی که گاه ممکن است مقالاتی با محتوای منفی و ضد دالایی لاما به عنوان نتیجه جست و جو ظاهر شوند. گفتنی است که پکن دالایی لاما را جدایی خواه می خواند.

حتی در چین و در جست و جوهای اینترنتی به زبان چینی، گوگل این دست جست و جوها را به شکلی که بینگ (شرکت رقیب آن) سانسور و محدود می کند، سانسور نمی کند.

چین حدود ۶۰۰ میلیون کاربر اینترنت دارد و کشورهای غربی بارها به سبب همکاری با سیاست های محدود کننده و سیاست های کلان سانسور چین مورد انتقاد قرار گرفته اند.

آنچه مایکروسافت را از این نظر از دیگر موتورهای جست و جو (بیش از همه گوگل) متمایز می کند، آن است که نتیجه جستجوهای اینترنتی از این دست که توسط پکن علیه آنها سانسور اعمال می شود، در هر جای دنیا ، از جمله در ایالات متحده، اعمال می شود نه تنها در کشوری چون چین.

بینگ روز چهارشنبه این اتهامات را واهی خواند و اعمال سانسور را انکار کرد، اما از آنچه «اصلاح برخی موارد نتیجه جست و جو» خواند یاد کرد و از عملکرد خود در این خصوص دفاع کرد.

منتقدان و ناظران معتقدند اعمال این دست سیاست های سانسور اینترنتی از سوی مایکروسافت و توسط بینگ، موتور جست و جوی پیشرفته آن، از آن رو انجام می شود که مایکروسافت رابطه ای بسیار نزدیک و روشن با مقام های دولت چین دارد و در گذشته نیز به سبب اعمال فیلترینگ و سانسور و محدودیت اینترنتی در راستای همکاری با پکن و محقق کردن اهداف اعمال محدودیت از سوی دولت چین، مورد انتقاد فعالان مدنی بین المللی و فعالان آزادی اینترنت بوده است.
XS
SM
MD
LG