لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۹

روایت خاطرات تلخ مدونا هنگام دریافت جایزه «زن سال» مجله بیلبورد


مجله بیلبورد، هر سال در مراسمی از زنان تأثیرگذار در عرصه موسیقی تجلیل می کند. جایزه بزرگ این مراسم، عنوان «زن سال» است که امسال به مدونا تعلق گرفت.

اندرسون کوپر، مجری مشهور تلویزیونی وظیفه معرفی و دعوت از مدونا برای آمدن به روی صحنه را برعهده داشت. آقای کوپر در معرفی او گفت «مدونا زن سال بیلبورد شده است اما تا جایی که من میدانم چه از لحاظ موسیقی و چه از لحاظ تأثیر فرهنگی، او از سال ۱۹۸۲ که نخستین تک ترانه اش را منتشر کرد هر سال زن سال است.»

مدونای ۵۸ ساله که همچنان مانند دوران جوانی اش پرشور و نشاط است برای دریافت جایزه روی صحنه آمد و صحبت کرد.

او از مسائلی گفت که نه تنها برای او که برای بسیاری از زنان آشناست. از تجربه تجاوز جنسی تا رویارویی با توهین هایی که در طول فعالیت هنری اش تحمل کرده است.

مدونا در آغاز سخنانش گفت:«من که اینجا ایستاده ام یک پادری هستم؛ در واقع یک هنرمند زن. ممنون از اینکه در سی و چهار سال گذشته، توانایی های من را دیدید و به من قدرت دادید تا علی رغم زن ستیزی، تبعیض جنسیتی و تحقیر بتوانم به فعالیتهایم ادامه دهم.»

مدونا گفت الهام بخش او در موسیقی دیوید بوئی، موزیسین فقید بریتانیایی بوده است؛کسی که شخصیتش ادغامی از زنانگی و مردانگی بود.

مدونا افزود: «با دیدن او خیال می کردم هیچ قانونی وجود ندارد اما اشتباه میکردم.اگر پسر هستید قانونی برای شما نیست اما اگر دختر هستید باید تابع قوانین بازی باشید. این بازی چیست؟ اینکه اجازه دارید زیبا و بامزه و سکسی باشید اما زیاد خودتان را باهوش جلوه ندهید. از خودتان اندیشه نداشته باشید.دست کم اندیشه ای که خلاف روال رایج باشد»

مدونا همچنین به تجربه تلخ تجاوز اشاره کرد؛ زمانی که نوجوان بوده و بر روی پشت بام یکی از ساختمان های نیویورک به او تجاوز شده است.

سخنان مدونا، تحسین بسیاری را برانگیخت از جمله لیدی گاگا، که سال گذشته عنوان «زن سال» مجله بیلبورد را از آن خود کرد.

لیدی گاگا در توییتر از مدونا به خاطر قدرت و شجاعتش در بیان مسائلی که بسیاری از زنان با آن دست به گریبان هستند تشکر کرده است.

لیدی گاگا نیز در سال ۲۰۱۴ در برنامه «هاوارد استرن» گفت که در نوجوانی به او تجاوز شده است.

امروز، خواننده های نسل جوان زن در ابراز خلاقیت و زنانگی خود با چالشهای کمتری روبرو هستند اما زمانی که مدونا قدم به عرصه موسیقی گذاشت، زنان خواننده با موانع دست و پاگیر زیادی روبرو بودند.

مدونا حتی امروز هم زیر تیغ انتقاد است.

چندی پیش، مانند بسیاری از چهره های مشهور دیگر در برنامه The Late Late Show همراه با جیمز کوردن، مجری برنامه سوار اتوموبیل شد و با او آواز خواند و رقصید.

با پخش این کلیپ، پیرز مورگان، مجری تلویزیونی یکی از کسانی بود که او را مسخره کرد و نشان داد که با دیدن حرکات او دارد بالا می آورد. او گفت من مدونا را زمانی دوست داشتم که مناسب سنش رفتار می کرد.

مورگان همچنین ادعای تجاوز جنسی لیدی گاگا و مدونا را زیر سوال برده است و معتقد است برای جلب توجه این حرفها را می زنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG