لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۷

رایزنی آمریکا و بریتانیا؛ بایدن و سوناک در مورد خاورمیانه و اوکراین گفت‌وگو کردند


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه با ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا درباره بحران دریای‌سرخ، درگیری غزه و جنگ اوکراین گفت‌وگو کرد.

به گزارش رویترز، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «سران آمریکا و بریتانیا درباره آنچه در دریای‌سرخ می‌گذرد و نیاز به ادامه رویکرد چندجانبه بین‌المللی برای اخلال و تضعیف توانایی‌های حوثی‌ها گفت‌وگو کردند.»

جان کربی افزود که بایدن و سوناک درباره نیاز به کاهش تعداد تلفات غیرنظامی و افزایش جریان کمک‌های بشردوستانه به غزه و همچنین نیاز فوری به کمک‌های مالی تکمیلی و حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه، صحبت کردند.

همچنین سخنگوی نخست‌وزیری بریتانیا، اعلام کرد که رهبران توافق کردند راه‌حل دو دولتی که به اسرائیل و فلسطینی‌ها اجازه می‌دهد در صلح و امنیت زندگی کنند، مهم‌تر از همیشه است و افزود شنیدن مخالفت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با تشکیل کشور مستقل فلسطینی «ناامیدکننده» بود.

در شرایطی که بریتانیا که از حق دولت اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حماس حمایت کرده و خواستار «آتش‌بس پایدار» بر اساس آزادی گروگان‌ها توسط حماس است اما دولت سوناک همچنین از اسرائیل خواست به قوانین بشردوستانه احترام بگذارد و در نبردهای غزه توقف ایجاد کند تا کمک‌های بیشتری به منطقه محاصره شده غزه برسد.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل روز پنج‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در تل‌آویو گفته بود که با ایجاد یک کشور فلسطینی به عنوان بخشی از هر سناریوی پس از جنگ، مخالف است و به ادامه جنگ تا نابودی کامل حماس ادامه خواهد داد.

او در بخش دیگری از مصاحبه خود با رسانه‌ها خاطرنشان کرد: «من به ایالات متحده گفته‌ام که با ایجاد یک کشور فلسطینی به عنوان بخشی از هر سناریوی پس از جنگ، مخالفم و نمی‌توانم اختلافات عمیق را با متحدانمان بر سر این موضوع، پوشیده نگه‌دارم.»

‌جان کربی، مشاور امنیت ملی آمریکا در واکنش به این سخنان گفت که غزه پس از جنگ نباید دوباره اشغال شود و ایالات متحده همچنان به راه‌حل دو دولتی متعهد است.

XS
SM
MD
LG