لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

عراق حمله مرگبار به نیروهای آمریکایی در اردن را محکوم کرد


این عکس ماهواره‌ای شرکت پلنت لبز پی‌بی‌سی پایگاه نظامی مشهور به برج ۲۲ در شمال شرقی اردن را پیش از حمله اخیر نشان می‌دهد.
این عکس ماهواره‌ای شرکت پلنت لبز پی‌بی‌سی پایگاه نظامی مشهور به برج ۲۲ در شمال شرقی اردن را پیش از حمله اخیر نشان می‌دهد.

دولت عراق روز دوشنبه حمله پهپادی‌ به یک پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی در اردن را که منجر به کشته شدن سه نظامی آمریکایی شد، محکوم کرد.

به گزارش رویترز، دولت عراق این حمله را بخشی از تشدید تنش‌ها توصیف کرد که ثبات منطقه خاورمیانه را تهدید می‌کند و خواستار پایان دادن به «چرخه خشونت» شد.

یک سخنگوی دولت عراق در بیانیه‌ای گفت: «دولت عراق تشدید تنش‌ها به‌ویژه حمله اخیر به مرز سوریه و اردن را محکوم می‌کند و با نگرانی شدید تحولات امنیتی نگران‌کننده در منطقه را از نزدیک زیر نظر دارد.»

دولت عراق پیشتر نیز حمله موشکی سپاه به خانه یک سرمایه‌گذار در اقلیم کردستان را محکوم کرده بود. وزارت امور خارجه عراق پیشتر اعلام کرده بود که در قالب دو نامه مشابه شکایتی را به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد در رابطه با «تجاوز موشکی ایران به شهر اربیل و تلفات غیرنظامیان بی‌گناه» ارسال کرده است.

سپاه بدون ارائه هیچ سندی مدعی شد که در آن حمله که غیرنظامیان کشته شدند، «مقر موساد» را زده است، ادعایی که دولت عراق و مقامات اقلیم کردستان عراق آن را قویا رد کردند.

آمریکا گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران در سوریه و عراق را متهم کرده است که حمله مرگبار به پایگاه موسوم به برج ۲۲ در اردن را انجام داده‌اند.

این حمله اولین ضربه مرگبار به نیروهای آمریکایی از زمان شروع جنگ غزه است، جنگی که بر خشونت‌ها در سراسر خاورمیانه اثر داشته است.

دولت آمریکا گفت به این حمله در زمان و مکانی که خودش تعیین می‌کند، پاسخ خواهد داد.

بسیاری در آمریکا خواستار هدف قرار گرفتن مواضع سپاه در داخل ایران شده‌اند و روزنامه وال‌استریت ژورنال نیز در سرمقاله خود نوشته است که «همه می‌دانند رهبری واقعی حملات ایران است» و خواستار حمله به کشتی «بهشاد» شد که گفته می‌شود یک شناور جاسوسی جمهوری اسلامی در آب‌های نزدیک یمن است که به حوثی‌ها برای هدف قرار دادن کشتی‌‌های تجاری کمک می‌کند.

روزنامه وال استریت ژورنال روز دوشنبه نیز در گزارشی به نقل از یک مقام دفاعی آمریکایی نوشت که آمریکا هنوز مشغول جستجوی شواهدی است که نشان دهد آیا حمله در اردن با هدایت جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است یا خیر.

XS
SM
MD
LG