لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

بایدن و نتانیاهو در نیویورک دیدار می‌کنند؛ گفت‌و‌گو درباره جمهوری اسلامی و عربستان


جو بایدن و بنیامین نتانیاهو
جو بایدن و بنیامین نتانیاهو

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، چهارشنبه نخستین گفتگوی رودروی خود را از زمان روی کار آمدن مجدد نتانیاهو، برگزار خواهند کرد.

موضوعاتی مانند جمهوری اسلامی ایران و عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و عربستان سعودی از جمله مواردی است که پیش‌بینی می‌شود در این دیدار مطرح شود.

جو بایدن به دلیل نگرانی در مورد بازنگری قضایی در اسرائیل که در نتیجه آن دولت دست راستی نتانیاهو قدرت قضات را محدود می‌کند، و همچنین گسترش شهرک‌سازی توسط اسرائیل در کرانه باختری، پیش از این از نخست‌وزیر اسرائیل برای سفر به آمریکا دعوت نکرده بود.

این دو رهبر به جای دیدار در کاخ سفید، قرار است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار و گفت‌و‌گو کنند.

مقامات آمریکایی انتظار دارند که اصلاحات قضایی در اسرائیل، تلاش برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران، و احتمال آن چه که یک تحول بزرگ است، یعنی عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی در این ملاقات مطرح شود.

نتانیاهو با توجه به سابقه طولانی خود در تعامل با روسای جمهوری آمریکا انتظار داشت زودتر به آمریکا دعوت شود، اما بایدن در برابر آن مقاومت کرده بود.

نتانیاهو در ماه‌های اولیه حضور بایدن در کاخ سفید در زمستان ۱۳۹۹ ملاقاتی با رئیس جمهوری آمریکا نداشت و پس از هم سمت نخست وزیری را از دست داد.

نتانیاهو از دی ۱۴۰۱ بار دیگر به عنوان نخست وزیر اسرائیل به قدرت بازگشت.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG