لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

دیدار بایدن و نتانیاهو؛ تاکید بر «روابط ناگسستنی» و حفظ ارزش‌های دموکراتیک


رئیس جمهوری ایالات متحده و نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه ۲۹ شهریور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با هم دیدار و بر لزوم تقویت «روابط ناگسستنی» و حفظ «ارزش‌های دموکراتیک» تاکید کردند.

این نخستین دیدار رهبران دو کشور پس از انتخاب مجدد نتانیاهو در دسامبر گذشته در رأس دولت راستگرای اسرائیل است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جو بایدن در این دیدار خواستار حفظ ارزش‌های دموکراتیک در اسرائیل شده است. بنیامین نتانیاهو نیز برقراری روابط مجدد میان اسرائیل و عربستان سعودی را «صلح تاریخی» نامید و گفت که این صلح می‌تواند با کمک ایالات متحده و شخص جو بایدن امکان‌پذیر شود.

جو بایدن به دلیل نگرانی در مورد بازنگری قضایی در اسرائیل که در نتیجه آن دولت دست راستی نتانیاهو قدرت قضات را محدود می‌کند، و همچنین گسترش شهرک‌سازی توسط اسرائیل در کرانه باختری، پیش از این از نخست‌وزیر اسرائیل برای سفر به آمریکا دعوت نکرده بود.

نتانیاهو با توجه به سابقه طولانی خود در تعامل با روسای جمهوری آمریکا انتظار داشت زودتر به آمریکا دعوت شود، اما بایدن در برابر آن مقاومت کرده بود.

نتانیاهو در ماه‌های اولیه حضور بایدن در کاخ سفید در زمستان ۱۳۹۹ ملاقاتی با رئیس جمهوری آمریکا نداشت و پس از آن هم سمت نخست وزیری را از دست داد تا آن که دوباره از دی ۱۴۰۱ به عنوان نخست وزیر اسرائیل به قدرت بازگشت.

XS
SM
MD
LG