لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

دیدار جو بایدن با وانگ‌یی؛ آمریکا و چین برای نشست سران آماده می‌شوند


جو بایدن و وانگ‌یی، وزیر امور خارجه چین، روز جمعه در کاخ سفید دیدار کردند. این دیدار در راستای تلاش‌های دو کشور برای مدیریت اختلافات و آماده‌سازی زمینه برای نشست سران در ماه آینده بود.

وانگ‌یی پیش از این نیز با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفت که بایدن همچنان امیدوار است در آینده نزدیک با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، دیدار کند.

دو کشور همچنین زمینه را برای نشست مورد انتظار بین جو بایدن و همتای خود شی جین پینگ در حاشیه نشست همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (آپک) که در ماه آینده در سانفرانسیسکو برگزار خواهد شد، فراهم می‌کنند.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت، بایدن همچنان امیدوار است در آینده نزدیک با شی جین پینگ دیدار کند، اما نمی‌تواند بگوید آیا توافقی برای دیدار روسای جمهور دو کشور بدست آمده است یا نه.

چین هنوز اعلام نکرده است که آیا شی در آن نشست شرکت خواهد کرد یا خیر.

همچنین جان کربی درباره دیدار بایدن با وانگ که بلینکن و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده نیز در آن حضور داشتند، گفت: «از نظر او، این دیدار یک تحول مثبت و فرصت خوبی برای ادامه گفت‌وگو است».

وانگ‌یی اواخر روز پنجشنبه ـ در اولین سفر وزیر خارجه چین به واشنگتن در دوران دولت بایدن ـ به وزارت امور خارجه آمریکا وارد شد و با همتای خود آنتونی بلینکن دیدار کرد.

درگیری اسرائیل و حماس به پیچیدگی روابط بین آمریکا و چین افزوده است و واشنگتن امیدوار است تا پکن بتواند از نفوذ خود بر جمهوری اسلامی برای جلوگیری از گسترش جنگ در خاورمیانه استفاده کند.

XS
SM
MD
LG