لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

نام بیانسه و له برون جیمز در ردیف پرنفوذترین اشخاص مشهور


بیانسه خواننده آمريکايی (چپ) و له برون جیمز ستاره بسکتبال آمریکا، در صدر جدول مجله فوربز برای قدرتمند ترین افراد مشهور جهان.
بیانسه خواننده آمريکايی (چپ) و له برون جیمز ستاره بسکتبال آمریکا، در صدر جدول مجله فوربز برای قدرتمند ترین افراد مشهور جهان.

مجله آمريکايی فوربز هر سال فهرستی از پرنفوذترین افراد مشهور جهان را منتشر می‌کند. در شماره روز دوشنبه اين مجله، بیانسه خواننده پاپ آمریکايی، و له برون جیمز بازیکن بسکتبال، و دکتر دره خواننده و تهیه‌کننده موسیقی، در صدر اين فهرست قرار دارند.

امسال ۵ زن و ۵ مرد در میان ۱۰ نفر اول جدول پرنفوذترین افراد مشهور جهان قرار گرفته‌اند.

بيانسه، با درآمدی که حدود ۱۱۵ ميليون دلار در ۱۲ ماه گذشته برآورد می‌شود، از یک رشته ترانه‌های معروف و محبوب، در سن ۳۲ سالگی در بالاترين جايگاه اين فهرست سالانه قرار گرفت، و صدرنشين سال گذشته، يعنی خانم اپرا وينفری ۶۰ ساله، که بر امپراتوری عظيمی از محصولات دراماتيک، زيبايی و انتشاراتی حکمرانی می‌کند را از جايگاه نخست به رده چهارم فرستاد. خانم الن دجنرس ۵۶ ساله، ميزبان شوی تلويزيونی از رده ۱۰ در سال ۲۰۱۳ به رده ۵ ارتقا يافت.

فوربز اعتبار صعود بيانسه به رده نخست جدول را به تور کنسرت‌های بزرگ او داد. همسر خانم بيانسه، خواننده رپ معروف آمریکايی، جی زی، در رتبه ششم قرار دارد، در حالی که خوانندگان ریحانا در رتبه ۸ و کيتی پری در رتبه ۹ جای گرفته‌اند.

فوربز با اشاره به ارقام منتشره توسط «پل استار»، که صنعت کنسرت را پوشش می‌دهد، نوشت فوق ستاره موسیقی، بيانسه، در مجموع ۹۵ کنسرت اجرا کرد که هر کدام بطور متوسط ۲ ميليون و ۴۰۰ هزار دلار فروش داشت.

همراه با آخرین آلبوم وی که با عنوان «بیانسه» اواخر سال گذشته منتشر شد، اين خواننده محبوب میلیون‌ها دلار از بابت استفاده از نامش در تبليغات تجاری و همچنين در خط تولید لباس درآمد داشت، و هفته گذشته او نخستين تور جهانی خود را با جی زی آغاز کرد.

اگر چه طبق این فهرست، بیانسه از بالاترین درآمد برخوردار نيست، اما حضور پررنگ او در مطبوعات و در رسانه‌های اجتماعی جايگاه او را در صدر جدول تضمين کرد.

له برون جیمز، که هفته پيش در سن ۲۹ سالگی قرارداد NBA خود را با تيم ميامی هيت برهم زد، از رتبه ۱۶ در سال گذشته خود را به رتبه دوم بالا کشيد. او به دليل عملکرد خارق‌العاده‌اش در زمين بازی بسکتبال، قراردادهای حمايت از محصولات تجاری و بخصوص فروش گوشی‌های Beats Electronics به ميزان ۳ ميليارد دلار برای شرکت سازنده آيفون، يعنی اپل، تقريبا ۷۲ ميليون دلار درآمد داشت. جيمز خود يکی از شرکای کوچک شرکت Beats Electronics است.

اما چشمگیرترین صعود در فهرست نامبرده از آن «دکتر دره» است که در رتبه سوم قرار گرفت. نام اصلی وی آندره رومل يانگ است. او در سال ۲۰۱۴ حدود ۶۲۰ ميليون دلار درآمد کسب کرد و از مقام ۶۳ در سال ۲۰۱۳، اکنون به رتبه سوم دست يافته است.

فوربز گفت، دکتر دره ۴۹ ساله که شريک بنيان گذار يک شرکت توليد موسيقی بنام «بيتس» است، در ۱۲ ماه گذشته بیش از هر فرد دیگری در تاریخ اين فهرست درآمد داشته است.

فوربز ۱۵ امين فهرست سالانه خود را با برآورد درآمدهای قبل از مالیات از اول ماه ژوئن ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ از تورهای کنسرت، فروش کتاب، قراردادها، اعلام حمايت و تائيد، حقوق فيلم و ساير درآمدهای مربوط به کپی رايت تهيه می‌کند.

شهرت و نفوذ با در نظر گرفتن تناوب حضور اشخاص مشهور در رسانه‌ها و تاثير آنها بر صنعت سرگرمی و بطور کلی فرهنگ محاسبه می‌شود. فوربز همچنین از ضريب «استارکاونت» استفاده می کند، که ۱۱ پلاتفرم از رسانه‌های اجتماعی از قبيل فيسبوک، توئيتر و يوتيوب را برای تعيين حضور در رسانه‌های اجتماعی در نظر می‌گيرد.

در حالی که فوربز می‌گويد اين فهرست نفوذ جهانی را اندازه‌گیری می‌کند، اکثر افرادی که در آن رده بندی شده‌اند آمریکایی هستند.

نام توليدکننده موسيقی و خواننده ترانه «هپی»، فارل ويليامز، که برای نخستين بار در اين فهرست ديده می‌شود، رده ۱۳ جدول را اشغال کرده است. برادلی کوپر بازيگر سينما در رده ۴۸ و ماتيو مک کانه‌هی، برنده جايزه اسکار بهترين بازيگر سينما، نیز در رده ۵۲ جای گرفته‌اند.

مدونا، خواننده سرشناس موسیقی پاپ، دیوید بکام، ستاره بازنشسته فوتبال، کریستین استوارت و چارلیز ترون، دو بازیگر نقش اول زن، دونالد ترامپ، توسعه دهنده املاک، و آلک بالدوین، تام کروز و آدام سندلر، بازيگران سينما، از فهرست امسال فوربز بيرون ماندند.

XS
SM
MD
LG