لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۴

خرس طلایی جشنواره برلین ارمغان اصغرفرهادی برای سینمای ایران


خرس طلایی جشنواره برلین ارمغان اصغرفرهادی برای سینمای ایران
خرس طلایی جشنواره برلین ارمغان اصغرفرهادی برای سینمای ایران

فیلم جدایی نادر از سیمین برنده خرس طلایی جشنواره جهانی فیلم برلین شد.

هیئت داوران شصت و یکمین دوره جشنواره جهانی فیلم برلین اسامی برندگان این دوره از جشنواره را اعلام کرد و بزرگترین جایزه خود را به فیلم ایرانی «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی داد.

این نخستین بار است که جایزه بزرگ خرس طلایی به یک فیلمساز ایرانی تعلق می گیرد. اصغر فرهادی پیش از این به خاطر ساخت فیلم «درباره الی» و جعفر پناهی نیز که امسال از داوری فیلم ها محروم شد، به خاطر ساخت فیلم آفساید برنده خرس نقره ای شده بودند.

اصغر فرهادی که به برای دریافت خرس طلایی، بزرگترین جایزه جشنواره برلین بر صحنه رفته بود، با یادی از جعفر پناهی گفت: «می خواهم به شما یادآوری کنم مشکل جعفر پناهی حل خواهد شد و من امیدوارم سال آینده او در جشنواره برلین شرکت خواهد کرد.»

هیئت داوران این دوره از جشنواره فیلم برلین همچنین گروه بازیگران زن فیلم جدایی نادر از سیمین را شایسته دریافت خرس نقره ای جایزه بهترین بازیگری کرد. گروه بازیگران مرد این فیلم نیز شایسته دریافت خرس نقره ای این جشنواره شدند.

این سه جایزه بزرگ برای یک فیلم ایرانی افتخار بزرگی برای سینمای ایران بشمار می آید.

گفتنی ست که پس از اظهار نظر اصغر فرهادی پیرامون آرزوی بازگشت فیلمسازان تبعیدی ایران از جمله محسن مخملباف و امیرنادری و امکان فیلمسازی دوباره برای جعفر پناهی در جشن خانه سینما، جواد شمقدری معاون سینمایی وزارت ارشاد تلفنی از نیویورک دستور داد پروانه تولید فیلم جدایی نادر از سیمین لغو شود.

XS
SM
MD
LG