لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

مرکل: شکستن دیوار برلین پیروزی روح بشر است


در بیست و پنجمین سالروز فرو ریختن دیوار برلین، مراسم یادبود مختلفی به مناسبت این واقعه مهم، که به عنوان نماد فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پایان جنگ سرد بود، روز یکشنبه در پایتخت آلمان برگزار شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در چندین مراسم به همین مناسبت شرکت کرد. از جمله در مراسمی در کنار بخشی از بقایای دیوار جداکننده برلین، با گذاشتن یک دسته گل رز بر روی آن، یاد افرادی که حین فرار از برلین شرقی به طرف غربی آن کشته شدند را گرامی داشت.

صدراعظم آلمان جرأت شهروندانی را ستود که به طور صلح آمیز، دیوار برلین را فروریختند.

پیروزی روح بشر

خانم مرکل در ۹ نوامبر ۱۹۸۹ (۱۸ آبان ۱۳۶۸)، زمانی که دیوار فروریخت و برای اولین بار طعم آزادی را چشید، دانشمند جوانی در برلین شرقی بود. او گفت شکستن دیوار در مقابل فشارهای توده مردم همواره به عنوان پیروزی روح بشری در یادها خواهد ماند.

خانم مرکل که اکنون ۶۰ ساله است و از سال ۲۰۰۵ برای هدف آلمان متحد تلاش کرده گفت, «فروریختن دیوار برلین نشان داد که رویاها می تواند به حقیقت بپیوندد و هیچ چیز، هر چقدر هم که مستحکم باشد، به همان شکل باقی نمی ماند.»

صدراعظم آلمان در یک نطق احساسی ضمن اشاره به این که مردم اوکراین، عراق، سوریه و دیگر کشورهای جهان باید از مثال دیوار برلین قوت قلب بگیرند، گفت درسی که نوامبر ۱۹۸۹ داشت این است که «می‌توان همه چیز را برای بهتر شدن تغییر داد. این پیام فروریختن دیوار برلین است.»

مرکل همچنین گفت «این اتفاق، پیروزی آزادی بر اسارت و پیام ایمان برای امروز، آینده، و نسل‌هایی است که می‌توانند دیوارهای دیکتاتوری، خشونت و ایدئولوژی را بشکنند.»

خانم مرکل گفت نهم نوامبر همچنین سالروز شرم آور «شب بلورین» (یا شب شیشه های شکسته) در ۱۹۳۸ است که سرآغاز حملات سازمان‌یافته آلمان علیه یهودیان و شروع هالوکاست به شمار می‌رود. او گفت, «چطور چنین تاریخی می‌تواند روز شادی و خوشی باشد؟»

گلاسنوست و پرسترویکا (شفافیت و بازسازی)

آنگلا مرکل از فعالان کشورهای خارجی، از جنبش‌های دموکراسی خواهانه چک و لهستان گرفته تا اصلاحات دوران میخائیل گورباچف در شوروی موسوم به گلاسنوست (فضای باز سیاسی) و پروستریکا (اصلاحات اقتصادی)، سپاسگزاری کرد و گفت در همان سال ۱۹۸۹ دیوار آهنین شکافته شده بود.

خانم مرکل این سخنان را طی سخنرانی در جوار بقایای دیوار برلین ایراد کرد. این دیوار بتونی زمانی ۱۵۵ کیلومتر بود. شهرداری آلمان برای مقاصد توریستی بخش های کوچکی از دیوار را بازسازی کرده است.

این در حالی است که برخی رهبران سابق جهان درباره شکاف عمیق میان قدرت‌های عمده هشدار داده‌اند که جهان را در آستانه جنگی سردی دیگر قرار داده است.

میخائیل گورباچف، رهبر شوروی سابق روز شنبه گفت جهان در آستانه یک «جنگ سرد جدید» است و برخی معتقدند که این دوره مدتی است که آغاز شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه با صدور بیانیه‌ای گفت اقدامات روسیه علیه اوکراین یادآور آن است که برای «یکپارچگی، آزادی و صلح» در اروپا باید کارهای بیشتری صورت گیرد.

دیوار برلین نماد عمده دوران جنگ سردی بود که به دنبال جنگ جهانی دوم، ایالات متحده آمریکا و متحدانش را در مقابل شوروی سابق متحد کرد.

دیوار برلین در سال ۱۹۶۱ ساخته شد و قسمت شرقی تحت سیطره مسکو را از غرب که در اختیار آمریکایی‌ها، فرانسوی‌ها و بریتانیایی‌ها بود جدا کرد. این دیوار ابتدا آجری بود اما بعدا بتونی و دو جداره شد , با عبور از میان خیابان ها، محله ها و گورستان ها برلین را برای سه دهه، دوپاره کرد.

آمار رسمی حاکی از مرگ حدود ۱۴۰ نفر در حین تلاش برای عبور از دیوار از برلین شرقی به غربی است اما گروه های حقوق بشری می‌گویند شمار این افراد نزدیک به ۷۰۰ نفر است.

تظاهرات اعتراضی به دیوار

به دنبال هفته‌ها تظاهرات اعتراضی که در شهر شرقی لایپزیگ آغاز شد و به برلین شرقی رسید، در ۹ نوامبر ۱۹۸۹ دولت آلمان شرقی محدودیت‌های سفر به برلین غربی را لغو کرد.

جمعیت معترضین بلافاصله در کنار دیوار جمع شد. مردم از دیوار بالا رفتند، از معابر مرزی رد شدند، و با چکش و تبر به جان دیوار افتادند و در آنسوی دیوار، با ساکنین برلین غربی به جشن پرداختند. آن روز حتی یک گلوله شلیک نشد. باز شدن مرز لحظه ای حیاتی در فروریختن کمونیسم بود.

دو سال قبل از این رویداد، رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا در یک سخنرانی تاریخی در برلین خطاب به گورباچف گفت «این دیوار را فروبشکن.»

آلمان غربی و شرقی در اکتبر ۱۹۹۰متحد شدند. مقامات آلمان گفتند مراسم مفصل امسال به بهانه گرامیداشت آلمان متحد است. به همین مناسبت یک پروژه هنری به نام «مرز فانوس ۲۰۱۴» در برلین ترتیب داده شد که طی آن هزاران بالن کوچک نورانی روی خط دیوار سابق، جاسازی شده تا نشان دهد که دیوار به چه شکل از میان شهر می‌گذشت.این بالن‌ها عصر یکشنبه به نشانه فروریختن دیوار، هوا می‌شوند.

XS
SM
MD
LG