لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

آرم بنز، تحفه نطنز بود


نمایی از مسجد جامع نطنز
نمایی از مسجد جامع نطنز
جمعی از اهالی شهر نطنز در نامه ای به شرکت اتومبیل سازی مرسدس بنز اعلام کرده اند که آرم ستاره سه گوش این شرکت، صدها سال پیش از بوجود آمدن آن شرکت، در نطنز طراحی شده است.

در این نامه آمده است که آرم سه گوش بنز الهام گرفته از معماری ایرانی است و امضا کنندگان نامه با ارائه مستندات خود به وجود کاشی کاری هایی با طرح شبیه آرم بنز در مسجد جامع نطنز اشاره کرده اند.

شرکت مرسدس بنز طراحی آرم خود را که همان ستاره سه پر است، نشان دهنده تسلط این شرکت بر زمین، دریا و آسمان می داند که برای اولین بار روی دایملر ۱۹۰۹ (قدیمی‌ترین سازنده خودروهای بنزینی در جهان) دیده شد و ترکیبی بود برای نشان دادن تاج افتخار بنز . نشان کنونی حلقه محاط بر ستاره نیز در سال ۱۹۳۷ طراحی شد.

محمد رضا رشیدی یکی از اهالی نطنز که امسال دبیر جشنواره گیاهان دارویی و طب سنتی است، به خبرگزاری مهر گفت: «چندی پیش همراه برخی از اهالی نطنز نامه ای را به شرکت بنز نوشته و توضیح دادیم که اگر این شرکت چند سال است سابقه فعالیت دارد و این آرم را برای معرفی محصولاتش انتخاب کرده است اما در ایران از چند صد سال پیش این آرم به عنوان تزئینات معماری استفاده می شود.»

او معتقد است این طرح، در طراحی ها و گرافیک معماری ایرانی اسلامی به کار برده شده است و «در تزئینات مسجد جامع نطنز هم می شود این طرح را دید».

به گفته او امضا کنندگان نامه می دانند که ممکن است طراحی این آرم اتفاقی باشد ولی به نظر آنها «این موضوع قابلیت پیگیری دارد» و می خواهند «مسئولان این شرکت اعلام کنند پیش از این، چنین نشانی در ایران وجود داشته است».
XS
SM
MD
LG