لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

بلا آخمادولینا، شاعر برجسته روس درگذشت


بلا آخمادولینا، شاعر برجسته روس درگذشت
بلا آخمادولینا، شاعر برجسته روس درگذشت

بلا آخما دولینا، یکی از مطرح ترین شاعران مدرن روس در ۷۳سالگی درگذشت.

اتحادیه نویسندگان روس که در این باره بیانیه ای منتشر کرده نوشته است بلا آخمادولینا، روز دوشنبه در خانه مسکونی اش در یکی از شهرکهای حومه مسکو درگذشت. بوریس مسه رر، همسر بلا به خبرگزاری ایتارتاس گفت بلا براثر ناراحتی قلبی درگذشت.

دیمیتری مدودیف، رئیس جمهوری و ولادیمیر پوتین، نخست وزیر فدراسیون روسیه درگذشت این شاعر مطرح روس را به مردم روسیه بویژه دوستداران ادبیات تسلیت گفتند.

آخمادولینا برنده چندین جایزه ادبی و فرهنگی از جمله جایزه بزرگ اتحادشوروی به خاطر دفتر شعر «باغ» و جایزه ویژه رئیس جمهوری فدراسیون روسیه شده بود.

آخمادولینا نخستین دفتر شعر خود را درسال ۱۹۵۵ منتشر کرد که بی درنگ مورد توجه مخاطبان شعر در سراسر روسیه قرار گرفت. استعاره های شعری بکاررفته در آثارش زمینه ساز تاویل ها و تفسیرهای گوناگون در میان مردم عادی روس شد که ناچار به تحمل استبداد حاکم بودند.

جوزف برادسکی، شاعر روس تبار و برنده جایزه نوبل ادبیات در نقدوبررسی آثار آخمادولینا نوشته بود اشعار آخمادولینا گنجینه بی نظیر شعر روس اند.

بلا آخمادولینا در دهه شصت میلادی همراه با شماری از روشنفکران و نویسندگان روس برای پیشبرد روند آزادیهای فردی و اجتماعی در اتحادجماهیرشوروی در مسکو دست به اعتراض زدند.

مجموعه اشعار «به نخ کشیدن»، «شمع» «رویاهای گرجی» «راز» و «باغ» از جمله آثار آخمادولینا هستند که مورد استقبال مردم روس قرار گرفته بودند.

XS
SM
MD
LG