لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۳

دادگاه بلژیکی همدستان دیپلمات ایرانی را به زندان و سلب شهروندی محکوم کرد


کنفرانس «شورای ملی مقاومت» در پاریس در سال ۲۰۱۸
کنفرانس «شورای ملی مقاومت» در پاریس در سال ۲۰۱۸

یک دادگاه تجدیدنظر بلژیکی روز سه‌شنبه سه نفر از همدستان اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی متهم به انجام فعالیت تروریستی را مقصر شناخت و احکام صادره در دادگاه بدوی را تایید کرد.

دادگاه تجدیدنظر آنتورپ، برای امیر سعدونی مجازات ۱۸ سال زندان و سلب تابعیت بلژیکی را درنظر گرفت و برای همدست او، نسیمه نعامی نیز مشابه همین محکومیت را صادر کرد. این درحالی است که در حکم امیرسعدونی در دادگاه بدوی ۱۵سال زندان تعیین شده‌بود.

مهرداد.ع (احتمالا عارفانی) دیگر متهم این پرونده که چشم و گوش اسدی نیز معرفی شده، به ۱۷ سال زندان و سلب تابعیت بلژیکی محکوم شده‌است.

این افراد متهم هستند که در همکاری با اسدالله‌ اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در وین، قصد داشتند به یک کنفرانس سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس در تابستان ۹۷ حمله کنند.

به گزارش رسانه های بلژیکی نیروهای امنیتی این کشور امیر سعدونی و نسیمه نعمی را از سال ۲۰۱۸ زیر نظر داشته اند.

به نوشته نشریه بلژیکی «پوستن» در ماه تابستانی ژوئن ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) این زوج مواد منفجره، یک تلفن همراه، یک دستگاه کنترل از راه دور، و پاکتی حاوی ۱۸هزار یورو را از اسدالله اسدی دریافت کردند. این گزارش می گوید اسدی بمب را که ساخت ایران بود داخل کیف دیپلماتیک خود با یک پرواز منتقل کرده بود.

امیر سعدونی و نسیمه نعمی به همراه نیم کیلو مواد منفجره در خودرویشان دستگیر شدند.

اسدی که به ۲۰ سال حبس محکوم شده، گفته است مصونیت دیپلماتیک دارد و درخواست تجدید نظر نداده است.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز پیشتر اعلام کرده که حکم صادر شده درباره اسدی را به رسمیت نمی‌شناسد.

XS
SM
MD
LG