لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۲

دادستانی بلژیک: مهاجم مترو بروکسل اصلیت مراکشی داشت


دادستانی بلژیک روز چهارشنبه اعلام کرد مردی که سه شنبه شب به ضرب گلوله ماموران در شهر بروکسل کشته شد، در اصل اهل مراکش بود. او با فریاد الله اکبر به سمت ماموران بلژیکی در ایستگاه مترو دویده بود.

حدود ساعت ۲۱ سه شنبه ۳۰ خرداد مردی که پلیس تنها با حروف اختصاری «او زی» از او یاد می کند، تلاش کرد مواد منفجره همراه خود را در ایستگاه مترو پایتخت منفجر کند، اما با شلیک گلوله یکی از سربازان بلژیکی کشته شد.

چارلز میشل نخست وزیر بلژیک می‌گوید، علیرغم این حادثه، مقام‌های امنیتی میزان خطر احتمالی را مانند سه ماه اخیر همچنان «درجه سه» ارزیابی می‌کنند؛ یعنی تهدید آنی در کار نیست، اما آماده باش باید همچنان حفظ شود.

آقای میشل گفت «حمله تروریستی شب گذشته در ایستگاه مرکزی مترو ناکام مانده است. یک نفر سعی کرد مواد منفجره اش را منفجر کند، اما یکی از سربازان ارتش که در محل بود، با شلیک به او از این کار جلوگیری کرد.»

اریک ون در سپت سخنگوی دادستانی بلژیک نیز گفت، اگر آن سرباز سریعا واکنش نشان نداده بود، به احتمال زیاد این حمله عواقب وخیمی در پی داشت.

او گفت «آشکار است که او می‌خواست خسارت زیادی به بار آورد. سعی کرد کیفی را که همراه داشت منفجر کند. اول انفجار کوچکی رخ داد و کیف آتش گرفت، اما انفجار دوم شدیدتر بود که می‌توانست صدمات بسیاری به بار آورد.»

سخنگوی دادستانی بلژیک در پاسخ به خبرنگاران گفت، که مردی ۳۶ ساله‌ای که به یکی از سربازان در ایستگاه مترو نزدیک شده بود، و با گلوله همین مامور کشته شد، نه کمربند انفجاری به همراه داشت، و نه چاقو یا اسلحه سرد!

به گزارش خبرگزاری رویترز، بلافاصله بعد از این حمله و در حالی که جسد مرد مراکشی همچنان روی زمین بود، ماموران تمام ایستگاه مرکزی مترو را برای یافتن بمب یا مواد منفجره دیگر جستجو کردند، اما چیزی نیافتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG