لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

موزه سلطنتی آفریقا در بلژیک با لحنی متفاوت دوباره باز می‌شود


دورنمای ساختمان موزه سلطنتی «آفریقای مرکزی» در ترووران حومه بروکسل
دورنمای ساختمان موزه سلطنتی «آفریقای مرکزی» در ترووران حومه بروکسل

موزه سلطنتی آفریقای مرکزی در بلژیک که زمانی از پیروزی دوران استعماری گذشته کشور تقدیر می کرد، بعد از سالها ترمیم و بازسازی به روی عموم باز می شود؛ البته با دیدی کمی منتقدانه تر از این دوره سیاه تاریخ.

به گزارش رویترز، این موزه که پر از آثار و اشیای تاریخی و حیوانات وحشی تاکسیدرمی شده است، اغلب به خاطر بی توجهی به ظلم و خشونت های دوران حکومت لئوپولد دوم، دومین پادشاه بلژیک بر «کنگوی آزاد» مورد انتقاد های شدید قرار می گرفت. او موجب قتل ۱۰ میلیون از مردمان بومی کنگو در اواخر قرن نوزده میلادی شد تا این کشور را به استعمار بلژیک درآورد.

یک مجسمه طلایی از یک مبلغ اروپایی که یک کودک آفریقایی را در بر گرفته با پلاکارتی که روی آن نوشته «بلژیک به کنگو تمدن می آورد»، هنوز در این موزه باقی مانده، ولی در مورد این جمله توضیح تاریخی بیشتری داده می شود.

«گیدو گریسیلز»، مدیر اداری موزه گفت: «ما امیدواریم که داستان جدیدی، روایت جدیدی را به موزه مان بیاوریم.»

دولت بلژیک ۶۶ میلیون یورو (حدود ۷۷ میلیون دلار آمریکا) خرج ترمیم و مدرنیزه کردن این موزه کرده است که در پارکی در شهر «ترووران»، خارج از بروکسل پایتخت بلژیک قرار دارد.

علاوه بر لحن جدید، این موزه شامل یک مرکز بازدیدکنندگان جدید است که تمام از شیشه ساخته شده است و یک گالری زیر زمینی که در واقع ورودی جدید موزه است.

حیوانات تاکسیدرمی شده در موزه «آفریقای مرکزی» بلژیک
حیوانات تاکسیدرمی شده در موزه «آفریقای مرکزی» بلژیک

فضاهای اضافی به موزه اجازه می دهد که آثار بیشتری را از جمله آثار هنری معاصر از آفریقای مرکزی در کنار نمایشگاهی از آثار اصل دوران استعمار به نمایش بگذارد.

زحل دمیر، سفیری در دولت بلژیک گفت: «آنچه سالها پیش در کنگو رخ داد، هر چند که برای من وحشتناک است، ولی چیزی است که نمی توانیم آن را دوباره بازنویسی کنیم. ولی می توانیم آن را از راه درست و صحیحی نشان داده و بازتاب دهیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG