لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

نمایش تابلوی جدیدی از رامبراند نقاش مشهور هلندی


تابلوی جدیدی از «رامبراند» نقاش مشهور هلندی در موزه هرمیتاژ در شهر آمستردام به نمایش در آمد، این اثر چندی پیش توسط یک دلال هنری کشف شد.

«یان سیکس» این تابلو را در کاتالوگ فروش یکی از حراجخانه های شهر لندن مشاهده کرد، پرتره مردی با موهای نارنجی که هیچ تاریخ و امضایی نداشت.

به گفته مدیران حراجخانه، این تابلو با عنوان «پرتره مرد جوان» توسط یکی از دوستان رامبراند حدود سال ۱۶۳۴ میلادی کشیده شده بود.

یان سیکس که از شباهت حیرت انگیز این تابلو با آثار رامبراند تعجب کرده بود بلافاصله به لندن رفت و با کمک مالی یک سرمایه گذار ناشناس این نقاشی را به مبلغ ۱۸۵ هزار دلار خرید.

او در ماههای اخیر با اساتید بسیاری تماس گرفت و آنها پس از بررسی شواهد و مدارک موجود در نهایت اصالت این اثر را تأیید کردند.

مهمترین مرحله این فرآیند طولانی آزمایش اشعه ایکس روی رنگ های تابلو بود که در لابراتورهای پیشرفته و تحت نظر کارشناسان مستقل صورت گرفت.

این نخستین نقاشی رامبراند است که از سال ۱۹۷۴ کشف می شود و به همین دلیل خبر مهمی در محافل هنری محسوب می شود.

یان سیکس علاقه زیادی به زندگی رامبراند دارد و آثارش را به خوبی می شناسد، به گفته او این نقاش هلندی پرتره یکی از اجدادش را که در قرن هفدهم شهردار آمستردام بوده نیز کشیده است.

مهمترین عاملی که باعث جلب توجه یان سیکس به این نقاشی شد، لباسی است که این مرد جوان بر تن دارد چرا که این پوشاک فقط در دوره کوتاهی در آمستردام متداول بود، یعنی هنگامی که رامبراند در این شهر زندگی می کرد.

ظاهرا این پرتره بخشی از یک نقاشی بزرگ بوده که به دلایل نامشخصی جدا شده، به گفته یان سیکس، رامبراند این اثر را در اواخر دهه بیست زندگی کشیده است.

نقاشی «پرتره مرد جوان» به مدت یک ماه در موزه هرمیتاژ به نمایش در می آید و احتمالا در آینده نزدیک فروخته می شود.

XS
SM
MD
LG