لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۳

لغو جشنواره فیلم های مستند مستقل چین همزمان با برگزاری نخستین جشنواره دولتی فیلم پکن


لغو جشنواره فیلم های مستند مستقل چین همزمان با برگزاری نخستین جشنواره دولتی فیلم پکن
لغو جشنواره فیلم های مستند مستقل چین همزمان با برگزاری نخستین جشنواره دولتی فیلم پکن

نخستین جشنواره جهانی فیلم پکن از یکشنبه شب آغاز به کار کرد. در آیین گشایش نخستین جشنواره جهانی فیلم پکن «مینگ ژنجیانگ» مدیر انجمن تولیدکنندگان سینمایی چین از برنامه ساخته های سینمایی مشترک چین و دیگر کشورهای جهان در آینده سخن گفت.

مدیران برگزارکننده نخستین جشنواره جهانی فیلم پکن می گویند هدف از برگزاری این جشنواره ایجاد امکان سرمایه گذاری مشترک تولیدات سینمایی چین با کشورهای صاحب تجربه به ویژه سینمای آمریکاست.

«مایک الی» مدیر انجمن تولیدکنندگان سینمایی آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه که به دعوت جشنواره در شب گشایش سخنرانی می کرد سرمایه گذاری مشترک هالیوود و تولیدکنندگان دولتی سینما در چین را بازاری سودآور در آینده ارزیابی کرده افزود: گرایش به سرمایه گذاری مشترک برای تولیدات سینمایی میان چین و آمریکا امکان افزایش درآمد را دارا می باشد.

مسئول بازاریابی فیلم چین نیز در این مراسم گفت سال گذشته چهل و هشت فیلم چینی توانست به بازارهای جهانی راه یابد. فیلم های سینمایی تولید چین در بازارهایی مثل هنگ کنگ، تایوان، مالزی و سایر کشورهای دارای اقلیت چینی همراه با بخشی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خریدار دارد.

مدیران فرهنگی دولت چین می گویند پس از موفقیت های اقتصادی چین و گسترش صادرات صنعتی به سایر کشورها، اینک نوبت به صادرات فرهنگی چین رسیده است. هرچند آنان می دانند به دلیل سلطه طولانی حزب کمونیست و ایدئولوژی حاکم سینمای این کشور نتوانست به شکوفایی و رشد خود دست یابد.

در همین حال مدیران جشنواره غیردولتی فیلم های مستند چین که قرار بود امسال هشتمین دوره خود را برگزار کنند، گفته اند از سوی مقام های دولتی تحت فشار قرار گرفته اند تا از پی برگزاری جشنواره دولتی فیلم پکن، جشنواره خود را تعطیل کنند.

جشنواره فیلم های مستند چین هرساله در حومه پکن برگزار می شد که یکی از راه های نمایش عمومی فیلم های مستند مستقل چین بود.

سازمان تولیدکنندگان فیلم های مستقل مستند چین گفته اند تصمیم به پایان دادن به جشنواره فیلم های مستند به دلیل تهدیدات و فشارهای مقامات دولتی بوده است.

یکی از مدیران جشنواره فیلم های مستند در این باره گفت: دلیل لغو جشنواره نگرانی از برخورد مقامات دولتی در حوزه فرهنگ است. ما تحت فشار بسیار بوده ایم. دستگیری «ای وی وی» هنرمند برجسته چینی نیز یکی از دلایل لغو جشنواره فیلم های مستند در حومه پکن است.

XS
SM
MD
LG