لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

یک جوان ۱۹ ساله در بانه «توسط ماموران سپاه» کشته شد


تصویری از بهزاد عزیزی در شبکه‌های اجتماعی.
تصویری از بهزاد عزیزی در شبکه‌های اجتماعی.

برخی سازمان‌های حقوق‌بشری از جمله «هرانا» می‌گویند یک جوان ۱۹ ساله اهل بانه روز چهارشنبه توسط نیروهای سپاه پاسداران «بدون اخطار قبلی» کشته شد.

آژانس خبررسانی «کردپا» هم که در مورد کردستان ایران اطلاع‌رسانی می‌کند او جوان کشته شده را بهزاد عزیزی معرفی کرده و نوشته است او هنگام بازگشت به محل سکونت خود در روستای «درگاه شیخان» در مسیر بانه - بوین در ایست بازرسی «کریم‌آباد» بدون اخطار قبلی مورد شلیک مستقیم نیروهای سپاه قرار گرفت و کشته شد.

بر اساس گزارش‌ها، این جوان بانه‌ای رانندە خودرو حامل کولبران بود. کردپا می‌گوید چند گلوله به سر و بدن بهزاد عزیزی اصابت کرده است.

کولبر به کسی گفته می‌شود که به دلیل بیکاری و فقر با حمل بارهایی سنگین بر دوش خود مسیرهایی پرخطر را طی می‌کند تا بتواند درآمد کسب کند.

به گزارش هه‌نگاو، در مجموع ٢٩٠ کولبر و کاسبکار کُرد در سال ۲۰۲۲ به ضرب گلوله نیروهای مسلح جمهوری اسلامی کشته و یا زخمی شدند.

آمار بیکاری در استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی که مناطق عمدتا کُردنشین ایران محسوب می‌شوند، بالا است و در این شرایط شماری از شهروندان این مناطق برای کسب درآمد ناچار به کولبری می‌شوند.

XS
SM
MD
LG