لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۳

دادگاه ایالت مریلند دستور انتقال یک شهروند ایرانی ـ آمریکایی به زندان را صادر کرد


قاضی ناحیه‌ای ایالت مریلند در روز ۱۷ اوت حکمی مبنی بر ابطال وثیقه و بازداشت و انتقال بهروز مختاری شهروند ایرانی ـ آمریکایی به زندان را که به اتهام توطئه برای «نقض تحریم‌های جمهوری اسلامی» محکوم شده بود، صادر کرد.

بهروز مختاری، مرد ۷۲ ساله، در ۲۵ ژوئیه به ۴۱ ماه زندان فدرال و سه سال آزادی «تحت نظارت» محکوم شد و به او با وثیقه ملکی به ارزش ۱ میلیون و هشتصد هزار دلار فرصت داده شد تا روز ۱۱ سپتامبر و یا قبل از آن خود را برای سپری کردن دوران محکومیتش معرفی کند. طی حکم قاضی این پرونده او می‌بایست تحت نظارت الکترونیکی ۲۴ ساعته در منزل قرار داشته باشد، «به استثنای موارد ضروری پزشکی، ملاقات با وکیل، حضور در دادگاه و یا سایر فعالیت‌هایی که از سوی دادگاه تایید شده باشد.» او همچنین از دریافت هر گونه گذرنامه و یا اسناد مسافرتی منع شده بود.

اما دادگاه مریلند تصمیم گرفت به علت تخلف از این حکم دستور ابطال وثیقه و انتقال او به زندان را قبل از موعد تعیین شده صادر کند.

قاضی در تشریح علت تصمیم خود برای انتقال مختاری به زندان گفت که ماموران پلیس فدرال، اف‌بی‌آی در جریان بازرسی از محل سکونت و اتومبیل بهروز مختاری مدارک درخواست برای پاسپورت ایرانی او به تاریخ ۸ اوت را پیدا کردند و او اعتراف کرد که برای دریافت آن اقدام کرده است.

در کیفرخواست وزارت دادگستری آمریکا اعلام شده که بهروز مختاری ۷۲ ساله، به تجارت محموله‌های غیرقانونی محصولات پتروشیمی جمهوری اسلامی از طریق شرکت اصلی خود در پاناما اعتراف کرده است.

مایکل لیپین، خبرنگار صدای آمریکا، در تهیه این مطلب مشارکت داشته است.

XS
SM
MD
LG