لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

بزرگترین رزمایش بین‌المللی دریایی در خاورمیانه  تحت رهبری آمریکا و با حضور ۶۰ کشور آغاز شد 


آرشیو
آرشیو

نیروی دریایی ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای از آغاز بزرگترین رزمایش دریایی خاورمیانه با حضور ۶۰ کشور خبر داد.

بنا بر این بیانیه،‌ این رزمایش دریایی روز دوشنبه ۱۱ بهمن با برگزاری مراسمی در مقر ناوگان پنجم ایالات متحده در بحرین کار خود را آغاز کرد.

رزمایش ۱۸ روزه «آی.ام.ایکس۲۰۲۲» که با حضور ۹ هزار پرسنل نظامی و ۵۰ فروند شناور رزمی به رهبری نیروی دریایی ایالات متحده انجام می‌شود، حوزه وسیع دریایی از نواحی شرق آفریقا تا غرب اقیانوس هند را در بر می‌گیرد.

این مانور در چهار حوزه جغرافیایی با مشارکت چهار کارگروه مختلط تحت رهبری نیروهای دریایی کشورهای امارات متحده عربی، مصر، کنیا، و عمان برگزار می‌شود.

علاوه بر تعداد پرشمار کشورهای شرکت‌کننده در این مانور، به کارگیری هوش مصنوعی و فناوری خودکار در سطح کلان نیز از دیگر ویژگی‌های این رزمایش است. در این رزمایش بیش از ۸۰ سامانه خودکار که بدون دخالت مستقیم بشر عمل‌ می‌کنند، به نمایندگی از سوی ۱۰ کشور شرکت‌کننده، حضور دارند.

دریادار برد کوپر، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی ایالات متحده و ناوگان پنجم، فرماندهی این رزمایش را به همراهی دو معاون از پاکستان و بریتانیا بر عهده دارد.

دریادار کوپر می‌گوید: «این میزان از مشارکت، از عزم همگانی برای بازگرداندن ثبات بین‌المللی حکایت می‌کند و همزمان فرصتی بی‌همتا برای افزایش قابلیت‌ها و هماهنگی در انجام عملیات‌ها، به موازات تقویت پیوندها در زمینه همکاری نظامی دریایی، به شمار می‌رود.»

شاهزاده سلمان بن حمد آل‌خلیفه، ولیعهد بحرین، نخست‌وزیر و معاون فرماندهی کل قوای بحرین در نخستین روز برگزاری این رزمایش حاضر شد و علاوه بر دیدار از نیروی دریایی پادشاهی بحرین شرکت‌کننده در این رزمایش، در جریان چگونگی و عملکرد سامانه‌های خودکار قرار گرفت.

این هفتمین رزمایش دریایی بین‌المللی است که از زمان تأسیس در سال ۲۰۱۲ میلادی برگزار می‌شود.

* کامبیز توانا از بخش فارسی صدای آمریکا در تهیه این مطلب مشارکت کرده است

XS
SM
MD
LG