لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۲

حمله به پرستار یاسوجی با چاقو، تجمع اعتراضی پرستاران در محوطه دانشگاه علوم پزشکی 


حمله به یک پرستار در یاسوج
حمله به یک پرستار در یاسوج

برای چندمین‌بار طی ماه‌های اخیر، کادر درمانی بیمارستان‌های ایران مورد «ضرب و شتم» همراهان بیماران قرار گرفتند که بر اثر آن، یک پرستار یاسوجی با «ضربات چاقو»، به‌شدت مصدوم شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، این حادثه بامداد شنبه یازدهم آذر ماه در بخش اورژانس بیمارستان جلیلی یاسوج در حالی اتفاق افتاد که یک پرستار با «حمله یکی از همراهان بیمار»، با ضربات چاقو از «ناحیه گردن» به‌شدت مصدومیت شد.

بر پایه اعلام منابع خبری داخلی از شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد، هم‌اکنون این پرستار در بخش «فوریت‌های پزشکی» بستری است.

حوزه بهداشت و درمان ایران با چالش‌های بسیاری از جمله کمبود بودجه، کمبود دارو، تشدید خروج کادر درمان از کشور به ویژه پرستاران و مهاجرت رو به افزایش پزشکان روبرو است.

وب‌سایت «رویداد۲۴» نهم آبان‌ ماه به نقل از چند نفر از «روسای بیمارستان‌های دولتی» نوشته بود که آنها از اینکه «کادر درمان از بخش دولتی خارج می‌شوند» احساس نگرانی می‌کنند.

بر اساس اعلام رسانه‌های ایران، ضارب «دستگیر و مورد پیگرد قانونی» قرار گرفته است و در پی مصدومیت این پرستار، شماری از همکاران او نیز در اعتراض به «وضعیت ناایمن بیمارستان» در محوطه دانشگاه علوم پزشکی دست به اجتماع صنفی زدند.

از سوی دیگر، معاون پرستاری وزارت بهداشت با «محکوم کردن» اقدامات خشونت‌آمیز علیه کادر درمان، خواستار «بازنگری در تامین امنیت» پرستاران در اورژانس‌های مراکز درمانی شده است.

خبرگزاری دولتی «ایسنا» هم به نقل از وزارت بهداشت اعلام کرد که نام این پرستار مجروح بخش اورژانس بیمارستان جلیلی یاسوج «محمد خواهانی» است.

روزنامه «دنیای اقتصاد» چاپ تهران ابتدای آبان‌ ماه به نقل از عباس عبادی، معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده بود که حدود «۷۰ هزار نفر» کمبود نیروی پرستاری در «تمام بخش‌ها» وجود دارد.

در این حال، پرستاران و کادر درمان ایران بارها اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی برای پیگیری مطالبات صنفی خود از جمله وضعیت قراردادها و میزان حقوق دریافتی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG