لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

درگیری و جنگ تمام عیار در حلب ادامه دارد


نیروهای دولتی سوریه روز یکشنبه نیز با استفاده از تانک و خمپاره انداز مواضع انقلابیون مخالف در حلب، بزرگترین شهر سوریه را هدف گرفتند.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است میگوید جنگ های تمام عیار در نقاط مختلف جنوب غرب حلب به وقوع پیوست.

جنگ و درگیری برای به دست گرفتن کنترل حلب، که پرجمعیت ترین شهر سوریه و قطب اقتصادی این کشور است، چه برای حاکمیت و چه برای اپوزیسیون حیاتی است.

شورای ملی اپوزیسیون سوریه روز یکشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد را به برگزاری نشستی اضطراری در مورد حلب ترغیب کرد و گفت دولت بشار اسد قصد دارد در حلب حمام خون به راه اندازد.

عبدالباسط سیدا، رئیس شورای ملی اپوزیسیون سوریه خواستار کمک تسلیحاتی از سوی حامیان خارجی شد تا انقلابیون بتوانند با آتشباری نیروهای دولتی مقابله کنند.
سیدا در ابوظبی گفت چنین تسلیحاتی «انقلابیون سوریه را قادر به حفاظت از خود در مقابل ماشین کشتار خواهد کرد.»

همزمان با ادامه کشتار، ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه طی سفری از پیش اعلام نشده، به ایران، متحد و دوست دیرینه دمشق، سفر کرد.

او در نشستی خبری در تهران گفت «نیروهای ضد سوری» که برای جنگ با دولت در حلب جمع شده اند، «قطعا سرکوب خواهند شد».

هشدار ایران

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس مشترک با ولید المعلم در تهران، سرنگونی نظام بشار اسد را «توهم» خواند. آقای صالحی، عامل بحران در سوریه را توطئه خارجی ها و بویژه اسرائیل توصیف کرد و گفت «سوریه کشور مهمی است که در راس هرم مقاومت در منطقه قرار دارد.» او با متهم کردن «برخی کشورها» در جهت تضعیف هرچه بیشتر دولت اسد گفت: «خدای ناکرده اگر اين اقدامات در جهت نادرست ادامه يابد، عواقبش دامنگير تمامی کشورهای منطقه خواهد بود.»

وليد المعلم، همتای سوری آقای صالحی نیز بر همسان بودن ديدگاه‌های ايران و سوريه درباره اوضاع منطقه و وجود «توطئه‌ای در جهت منافع اسرائيل» تاکيد کرد.

هشدار پاپ

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان نیز خواستار پایان خشونت و خونریزی در سوریه شد و از جامعه بین الملل خواست از هیچ تلاشی برای کمک به یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه، دریغ نکند.

پاپ همچنین از همسایگان سوریه خواست به آوارگانی که از خشونت ها گریخته اند پناه دهند و کمک های انساندوستانه در اختیار آنان قرار دهند.

پناهندگان سوری

اردن روز یکشنبه اولین پناهگاه رسمی برای پذیرایی از ده ها هزار آواره سوری را افتتاح کرد. پناهگاه زعتری در حدود ۱۱ کیلومتری مرز سوریه در خاک اردن واقع شده است.

ناصر جوده، وزیر خارجه اردن می گوید کشورش اکنون بیش از ۱۴۲ هزار آواره سوری را پناه داده است. او می گوید روزانه ۲۰۰۰ آواره وارد اردن می شوند.

ترکیه، دیگر همسایه سوریه بیش از ۴۴ هزار شهروند آواره سوری را پناه داده است و در تدارک برپایی سه کمپ پناهندگی دیگر است تا بتواند جوابگوی شمار فزاینده آوارگانی باشد که با گسترش جنگ، خانه و کاشانه خود را در سوریه رها می کنند و
می گریزند.

سازمان ملل متحد می گوید بیش از ۱۷ هزار نفر طی درگیری های خونین سوریه در یک سال گذشته، جان باخته اند.
XS
SM
MD
LG