لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۲

تابلوی «باسکیات» نقاش جوانمرگ نیویورکی رکورد آمریکا را شکست


نقاشی «بی نام» اثر ژان میشل باسکیات 1982
نقاشی «بی نام» اثر ژان میشل باسکیات 1982

نقاشی کمتر دیده شده اسکلت سر، از «ژان میشل باسکیات»، نقاشی که در ۲۷ سالگی از دنیا رفت، شب گذشته به مبلغ ۱۱۰.۵ میلیون دلار فروش رفت، بیشترین مبلغی که تاکنون برای یک اثر آمریکائی پرداخت شده، و رتبه ششم در تاریخ هنر جهان را کسب کرد.

نیویورک – اثر بی‌نامی از «ژان میشل باسکیات»، که در سال ۱۹۸۴ خریداری شده بود و کمتر کسی در این فاصله آن را دیده بود، شب گذشته در حراج نقاشی معاصر آمریکا در شعبه نیویورک حراج‌خانه بریتانیائی «سادبیز»، به مبلغ ۱۱۰.۵ میلیون دلار فروش رفت و رکورد جدیدی برای قیمت آثار هنرمندان آمریکائی ثبت کرد، و در هنر جهان، مقام ششم را به خود اختصاص داد.

«باسکیات» (Jean-michel Basquiat) نقاش متولد بروکلین، این اثر را در سال ۱۹۸۲، در سن ۲۱ سالگی کشیده بود، پنج سال قبل از مرگ در ۲۷ سالگی، در اثر مصرف بی‌رویه هروئین.

او از پیشگامان نقاشی دیواری یا گرافیتی بود، ولی در دهه ۱۹۸۰، آثار پرانرژی و پرعاطفه‌ خود را روی پرده‌های بزرگ بوم، می‌کشید و در گالری‌ها نمایش می‌داد.

هنرشناسان، آثار او را در کنار آثار سبک «نئو اکسپرسیونیسم» قرار می‌دادند. او در آثارش، خشم طبقاتی و نقد اجتماعی، به خصوص علیه تبعیض نژادی و ساختار اقتصادی سرمایه‌محور را بازتاب می‌داد.

کارشناسان حراج‌خانه «سادبیز» ( Sotheby's ) ارزش تابلوی «بی‌نام» را ۵۵ میلیون دلار تخمین زده بودند، اما رقابت خریداران در حراج، به بالارفتن بهای تابلو انجامید.

«آلیور بارکر» کارشناس هنرمعاصر در حراج‌خانه «سادبی»، که چوب این حراج تاریخی را در دست داشت، در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت از اینکه فرصت انجام این حراج تاریخی را داشته به خود می‌بالد. او می‌گوید ده دقیقه جنگ قیمت میان خریداران، رعدآسا بود و به نظر او، نمایش حراج هنری، باید همین باشد.

یوساکو مازاوا
یوساکو مازاوا

میلیاردر ژاپنی، «یوساکو مازاوا» صاحب جدید تابلوی «باسکیات»، یک کارآفرین اینترنتی ژاپنی است، بنیانگذار زنجیره لباس‌فروشی «زوزو تاون»، و موزه‌ای برای نمایش هنر معاصر. آقای مازاوا قصد دارد قبل از آویختن تابلو به دیوار منزل خود، تابلوی «باسکیات» را به نمایشگاه‌های هنر معاصر در موزه‌های جهان قرض دهد.

در دهه ۱۹۸۰، آثار «ژان میشل باسکیات»، را گالری دار ایرانی‌تبار نیویورکی «تونی شفرازی» در تالارهای خود در محلات «سوهو» و «چلسی» نیویورک نمایش می‌داد. تابلوی «بی نام»‌ در سال ۱۹۸۴ به مبلغ ۱۹ هزار دلار خریداری شد و تاکنون در منزل خریدار اول، از نظرها پنهان بود.

در سال ۱۹۹۲، موزه «ویتنی» نیویورک که به نمایش هنر معاصر آمریکا اختصاص دارد، نمایشگاه تاریخی‌ای در مرور بر آثار «باسکیات» ترتیب داد.

با فروش بالای ۱۱۰ میلیون دلار، حالا «ژان میشل باسکیات» به جمع کوچک نقاشانی مثل پیکاسو، ونگوگ و اندی وارول می‌پیوندد، که آثار آنها در حراج‌های هنری بالای ۱۰۰ میلیون دلار معامله می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG