لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۲

برای نخستین بار از کلکسیون هنری دیوید بوئی رونمایی می شود


دیوید ​بوئی خواننده سرشناس بریتانیایی در ژانویه ۲۰۱۶ در گذشت.
دیوید ​بوئی خواننده سرشناس بریتانیایی در ژانویه ۲۰۱۶ در گذشت.

کلکسیون بی نظیری که دیوید بوئی خیلی بی سر و صدا گردآوری کرده بود، پیش از اینکه به حراج گذاشته شود برای اولین بار به نمایش عمومی در می آید.

این کلکسیون شامل آثاری است که علاقه بوئی به هنر و طراحی را بازتاب می دهد و انتظار می رود در حراجی در ماه نوامبر به بیش از ۱۰ میلیون پوند به فروش بروند. اما از آنجایی که هوادارن بوئی تعصب خاصی روی او دارند، شاید فروش این آثار از آنچه پیش بینی می شود، بیشتر هم باشد.

این اسطوره راک بریتانیایی که در ژانویه ۲۰۱۶ در گذشت، در دانشگاه فنی، هنر و طراحی خوانده بود و حتی یک بار اعتراف کرد که معتاد خریدن آثار هنری است و گاهی در این کار زیاده روی می کند.

خانواده دیوید بوئی می گویند دلیل فروختن این آثار این است که جایی برای نگهداری آنها ندارند.

الیور بیکر (Oliver Baker) مدیر حراجخانه ساتبی اروپا، دیوید بوئی را "خالقی بزرگ" نامید، به بزرگی هنرمندانی که آثارشان را گردآوری کرده است.

او می گوید: "کلکسیون دیوید بوئی دریچه ای است به دنیای ژرف و پربینش و بصیرت یکی از خلاق ترین و مبتکرترین افراد قرن بیستم (که خود او باشد)."

این کلکسیون پر است از آثار هنرمندان بریتانیایی قرن بیستم از جمله آثاری از هیرست، فرنک آئورباک، استنلی اسپنسر، پتریک کالفیلد، پیتر لنیان، و گرهم ساترلند.

​این کلکسیون برای اولین بار توسط حراجخانه ساتبی به نمایش عمومی در می آید، و پیش از حراج سه روزه اش در ماه نوامبر، برای نمایش در لس آنجلس، نیویورک، و هنگ کنگ توقف می کند.

به گفته یکی از مسئولان دارایی ها و امور مالی دیوید بوئی "کلکسیون هنر دیوید از علایق شخصی، و شور و اشتیاقی که به هنر داشت سرچشمه می گرد. او همیشه در جستجوی این بود که آثار کلکسیونش را برای نمایش های عمومی قرض بدهد و از این کار لذت می برد و دیگران را نیز به این کار تشویق می کرد."

او همچنین گفت "هر چند خانواده (دیوید بوئی) برخی از آثار خاص را که اهمیت شخصی و معنوی دارند را برای خودشان نگه می دارند، اکنون وقت آن است که به دیگران فرصت داد تا از این آثاری که بوئی آنها را می ستود، لذت برده و از آنها تقدیر کنند."

XS
SM
MD
LG