لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

یک بانک آلمانی به‌دلیل «احتمال پولشویی» از ارتباط با  جمهوری اسلامی منع شد


انصاف‌نیوز
انصاف‌نیوز

نهاد «بافین» که نظارت بر تراکنش‌های مالی بانک‌های آلمان را بر عهده دارد به مدارکی دست یافته است که نشان می‌دهد بانک «وارن‌گلد» تراکنش‌های مالی با برخی از عوامل مرتبط با جمهوری اسلامی داشته است که احنمال پولشویی را تقویت می‌کند.

از این رو بافین فعالیت‌های این بانک را که در شهر هامبورگ آلمان شعبه دارد به دلیل «احتمال پولشویی» از ارتباط با برخی از مشتریان خاص مرتبط با جمهوری اسلامی منع کرده است.

بافین روز پنجشنبه در گزارشی گفت به مواردی دست یافته که نشان می‌دهد بانک وارن‌گلد در فعالیت‌های مالی خود که فقط باید محدود به موارد حقوق بشری باشد شفاف نبوده و امکان پولشویی وجود دارد.

از ماه ژوئن بافین به این بانک هشدار داده بود که در عملکردش با سازمان‌ها و اشخاص مرتبط با ایران باید دقت کافی داشته باشد و این بانک نیز اعلام کرده بود که فعالیت‌هایش را محدود خواهد کرد و تراکنش‌ها با ایران تنها به دلیل مسائل حقوق بشری بوده است.

بافین در حال حاضر به دلیل آنچه که فعالیت‌های مشکوک و احتمال پولشویی از آن نام برده شده ناظر ويژه‌ای را بر روی عملکرد و تراکنش‌های مالی این بانک در نظر گرفته است و تا روشن شدن موضوع، فعالیت‌های این بانک را با ایران و افراد مرتبط مسدود کرده است.

فعالیت‌های بسیاری از بانک‌ها چه در آلمان و چه در اروپا به دلیل دور زدن تحریم سالهاست که زیر ذره‌بین قرار دارد و برخی از آن‌ها به دلیل انجام تراکنش‌های مالی با جمهوری اسلامی وادار به پرداخت جریمه‌های میلیون یوریی شده‌اند.

در کنار محدودیت صورت گرفته بر روی فعالیت‌های آلمان و اروپا با ایران، برخی از بانک‌های ایرانی از جمله بانک ملی نیز در این کشور از ادامه فعالیت باز مانده است.

XS
SM
MD
LG