لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۹

آغاز خروج بانک های غربی از عراق


روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی اعلام کرد بانک های غربی به خاطر نا آرامی های رو به افزایش عراق از این کشور خارج می شوند و نگران امنیت خود هستند.

بانک استاندارد چارتد که شعبه های خود را در سال ۲۰۱۳ در بغداد و اربیل افتتاح کرد، رئیس فعالیت های این بانک در عراق و یک همکار دیگر بریتانیایی را به دبی انتقال داده است. آنها از دبی بر فعالیت های بانک نظارت می کنند.

دفتر بانک سیتی گروپ در بغداد به امان، پایتخت اردن انتقال یافته است. این بانک آمریکایی همچنین به مشتریان چند ملیتی خود توصیه کرده است مقدار پول نقدی که در عراق دارند را به حداقل ممکن کاهش دهند.

سیتی گروپ دفتر خود را سال گذشته میلادی در عراق افتتاح کرد. آن زمان سیتی گروپ گفته بود که گشایش شعبه اش در عراق به این بانک امکان می دهد که از هزار میلیارد دلاری که قرار است هزینه زیرساخت ها شود، سود ببرد.

پیشروی سریع پیکارجویان گروه سنی «دولت اسلامی عراق و شام» که نام خود را به «دولت اسلامی» تغییر داده اند، علاوه بر آنکه بانک های خارجی را نگران کرده، بر اقتصاد عراق و تجارت با همسایگانش تاثیر منفی گذاشته است.

با این حال فعالان بانکی می گویند بانک ها همچنان به فعالیت در موصل و دیگر مناطقی که تحت کنترل داعش است ادامه می دهند. فعالان گفتند بانک های خارجی همچنان به مشتریان چند ملیتی خود در عراق (شرکت های بزرگ) خدمات می دهند.

پیکارجویان داعش ماه گذشته میلادی از بانک مرکزی موصل و چند بانک دیگر حدود ۴۵۰ میلیون دلار پول نقد و طلا سرقت کردند و بانک ها می گویند آماده می شوند که وضعیت بدتر از این نیز بشود.

XS
SM
MD
LG