لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

رشد بی‌سابقه و نگران‌کننده آمار قتل در بالتیمور


مریلین مازبی، دادستان ایالتی بالتیمور
مریلین مازبی، دادستان ایالتی بالتیمور

شهر بالتیمور در ایالت مریلند آمریکا برای مهار موج ناگهانی قتل طی ماه‌های اخیر از دولت فدرال آمریکا کمک خواسته است. بالتیمور بزرگترین شهر ایالت مریلند و در نزدیکی پایتخت آمریکا قرار دارد.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، ده مامور فدرال از دایره تحقیق و تجسس، دایره مصرف الکل و دخانیات، و دایره امور مواد منفجره، اداره مواد مخدر آمریکا، اداره ماموران مخفی قرار است که در دو ماه آینده با سازمان پلیس جنایی بالتیمور همکاری کنند.

همکاری میان پلیس ایالتی و فدرال چیز جدیدی نیست اما ویژگی همکاری اخیر این است که در مورد یک پرونده خاص نیست بلکه نیروهای فدرال قرار است ابزارهای جدیدی را به همکاران محلی خود معرفی کنند تا در نهایت به رسیدگی به پرونده جرائم مربوط به خشونت کمک شود.

مریلین مازبی، دادستان ایالتی شهر بالتیمور گفت: «امسال تنها در شهر بالتیمور، ۱۹۱ مورد قتل رخ داده است.»

بالتیمور طی ماه‌های اخیر با افزایش چشمگیر موارد قتل و خشونت همراه بوده است. ماه ژوئیه با ۴۲ مورد خشونت و قتل، خونین ترین ماه از سال ۱۹۷۲ به این سو بود که بلافاصله در ماه ژوئیه، این رکورد هم شکست چرا که شمار قتل‌ها در این ماه به ۴۵ رسید.

تنها در سه روز نخست ماه اوت نیز سه مورد قتل گزارش شده است.

بالتیمور با خشونت بیگانه نیست. این شهر بیش از ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و همواره دارای یکی از بالاترین نرخ‌های خشونت و قتل در آمریکا بوده است. اما این آمار در سال ۲۰۱۵ تکان‌دهنده است و با قبل تفاوت فاحش دارد.

پیشتر به دنبال مرگ فردی گری، جوان ۲۵ ساله‌ای که در حین بازداشت توسط پلیس در ماه آوریل گذشته جان باخت، بالتیمور صحنه تظاهرات و خشونت ‌های چشمگیری شد که به شورش‌های خیابانی تبدیل شد و عواقب خشن و پرآشوب با خود آورد.

در پرونده مرگ گری، شش پلیس محکوم شدند.

XS
SM
MD
LG