لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

گزارش سالانه کمپین فعالین بلوچ: کشته و زخمی شدن ۷۶ تن در مناطق بلوچ‌نشین با تیراندازی نیروهای نظامی


آرشیو
آرشیو

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، طی سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) دست‌کم ۷۶ شهروند ایرانی و غیر ایرانی با تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق بلوچ‌نشین ایران کشته و زخمی شده‌اند.

کمپین فعالین بلوچ روز دوشنبه ۴ بهمن‌ماه درگزارش سالانه ۲۰۲۱ حقوق بشر خود، از کشته و زخمی شدن ۷۶ شهروند بلوچ و اتباع افغانستان با تیراندازی بی‌ضابطه نیروهای امنیتی در مناطق بلوچ نشین ایران خبر داد و نوشت، در آمار اعلام‌شده دست‌کم شش کودک و دو زن بوده‌اند.

بنا بر گزارش این کمپین، آمار به دست آمده از کشته و زخمی شدن این شهروندان بلوچ و اتباع افغانستان، از مجموعا ۵۲ گزارش بدست آمده است که از این تعداد دست‌کم شش گزارش مربوط به تیراندازی به سمت خودروها بوده است که در این تیراندازی‌ها، دست‌کم چهار تبعه اهل افغانستان کشته و ۹ تن دیگر زخمی شده‌اند.

لازم به ذکر است که صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل صحت آمار ارائه شده را تایید کند.

اواسط دی ماه امسال صدای آمریکا در گزارشی بنا بر بیانیه قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه نوشت که در جریان درگیری‌ها در جنوب شرق ایران و شناسایی محل استقرار نیروهای مسلح که در این بیانیه از آنها به عنوان «اشرار مسلح» یاد شده، غلام شه بخش همراه پنج تن دیگر کشته شده‌اند.

بنا به گزارش برخی رسانه‌ها، نیروهای سپاه با استفاده از سلاح سنگین و توپخانه روز شنبه ۱۱ دی ماه ۱۴۰۰ حمله سنگینی را به روستای شورو از توابع کورین شهرستان زاهدان آغاز کردند و با شهروندان بلوچ درگیر شدند. گفته می‌شود بر اثر این حملات شماری از غیرنظامیان، از جمله یک زن و یک کودک دوازده ساله، کشته شدند.

سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو» نیز طی روزهای گذشته در گزارشی از کشته و زخمی شدن دست‌کم ۳۰ شهروند کُرد در سال گذاشته میلادی خبر داد و نوشت، طی سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) دست‌کم ۳۰ شهروند در استان‌های کرمانشاه، کردستان، و آذربایجان‌غربی با شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قربانی شده‌اند که از این تعداد ۱۳ نفر کشته و ۱۷ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG