لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

کاخ الیزه در انتظار ولیعهد عربستان؛ «توپ احیای برجام» در زمین ایران است


محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی.
محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی.

یک مقام فرانسوی روز پنجشنبه و در آستانه دیدار امانوئل مکرون و محمد بن سلمان گفت هنوز زمان برای احیای برجام وجود دارد اما توپ همچنان در زمین ایران است.

به گفته وی، رئیس جمهوری فرانسه طی ضیافت شام با ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی، موضوعاتی همچون برنامه هسته‌ای ایران، حقوق بشر در عربستان و تولید نفت در سایه جنگ جاری در اوکراین را مطرح خواهد کرد.

سفر محمد بن سلمان به پاریس تنها دو هفته پس از سفر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به عربستان سعودی صورت می‌گیرد.

فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی پس از حمله روسیه به اوکراین و کاهش صادرات گاز مسکو به قاره سبز، به دنبال تنوع بخشیدن به منابع تامین انرژی خود هستند. در همین زمینه، مکرون خواهان افزایش تولید نفت عربستان سعودی است. همچنین بهبودی روابط کشورهای غربی با عربستان به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان می‌تواند موجب کاهش نفوذ ایران، روسیه، و چین در خاورمیانه خواهد شد.

فرانسه یکی از اصلی‌ترین تامین‌کنندگان تسلیحات نظامی عربستان است و تشدید بحران انسانی یمن در سال‌های اخیر، روابط نظامی پاریس و ریاض را با انتقادات فزاینده‌ای مواجه کرده است.

انتقاد دیگر از تلاش مکرون برای گسترش روابط با پادشاهی سعودی، اتهام دست داشتن محمد بن سلمان در قتل سال ٢٠١٨ جمال خاشقچی است. از جمله اگنس کالامارد، دبیرکل عفو بین‌الملل، با انتشار توییتی از بازسازی روابط با ولیعهد سعودی انتقاد گرفت.

قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول موجی از محکومیت بین‌المللی را به همراه داشته است. طبق یافته‌های سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، شخص محمد بن سلمان دستور قتل این ستون‌نویس واشنگتن‌پست را صادر کرده بود. ولیعهد سعودی، اما، هرگونه دست داشتن در قتل خاشقچی را رد کرده است.

مکرون دسامبر سال گذشته میلادی اولین رهبر غربی بود که از زمان قتل خاشقچی از عربستان سعودی بازدید کرد. او ضمن رد انتقادات درباره تلاش برای بهبود روابط با محمد بن سلمان گفته است عربستان از اهمیتی بسیار زیاد برخوردار است.

XS
SM
MD
LG